Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Dworczyk: jesteśmy głównym szlakiem transportowym dla ukraińskich produktów

Po zamknięciu portów na Morzu Czarnym jesteśmy głównym szlakiem transportowym dla ukraińskich produktów – powiedział we wtorek Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Szef KPRM zapytany w „Sygnałach Dnia” I Programu Polskiego Radia o zapowiedziane przez niego w poniedziałek uruchomienie na przejściu granicznym w Korczowej 5 dodatkowych punktów dla tirów zaznaczył, że prace nad zwiększeniem przepustowości transportu towarów z Ukrainy „trwały od kilku tygodni”. Brali w nich udział szefowie polskich resortów w porozumieniu ze stroną Ukraińską.

„Po zamknięciu portów na Morzu Czarnym jesteśmy głównym szlakiem transportowym dla ukraińskich produktów” – zaznaczył Dworczyk. Dzięki nowym punktom dla tirów ruch towarowy między Polską a Ukrainą ma zwiększyć się dwukrotnie. „Bycie krajem tranzytowym przynosi wymierne korzyści polskim przedsiębiorcom”, „z jednej strony pomagamy Ukrainie a z drugiej zyskują na tym polscy przedsiębiorcy” – zaznaczył.

W poniedziałek szef KPRM razem z ukraińskim ministrem infrastruktury Ołeksandrem Kubrakowem, wiceszefem MSWiA Bartoszem Grodeckim oraz wojewodą podkarpacką Elżbietą Leniart wziął udział w konferencji prasowej na przejściu granicznym między Polską a Ukrainą Korczowa-Krakowiec.

„Dzisiaj uruchomionych zostało 5 dodatkowych punktów odprawy dla tirów” – poinformował Dworczyk. „To oznacza, że w ciągu 10 dni udało nam się zwiększyć dwukrotnie liczbę punktów; jesteśmy przekonani, że wpłynie to w zasadniczy sposób na upłynnienie ruchu i zmniejszenie kolejek po obu stronach” – zaznaczył.

Szef KPRM wskazał na dobrą współpracę ze stroną ukraińską, a także polskim Ministerstwem Infrastruktury, Ministerstwem Finansów, MSWiA oraz Strażą Graniczną i innymi zaangażowanymi podmiotami.

źródło PAP/ fot. Port Gdynia

Zobacz podobne

GDDKiA: ponad 46 mln zł ma kosztować projekt i budowa nowego mostu na Narwi koło Wizny

KM

Zatopienie ORP Wicher i ORP Gryf

PL

Powstaje trzeci zbiornik gazu w Terminalu LNG w Świnoujściu

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie