Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Dworczyk: jesteśmy głównym szlakiem transportowym dla ukraińskich produktów

Po zamknięciu portów na Morzu Czarnym jesteśmy głównym szlakiem transportowym dla ukraińskich produktów – powiedział we wtorek Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Szef KPRM zapytany w „Sygnałach Dnia” I Programu Polskiego Radia o zapowiedziane przez niego w poniedziałek uruchomienie na przejściu granicznym w Korczowej 5 dodatkowych punktów dla tirów zaznaczył, że prace nad zwiększeniem przepustowości transportu towarów z Ukrainy „trwały od kilku tygodni”. Brali w nich udział szefowie polskich resortów w porozumieniu ze stroną Ukraińską.

„Po zamknięciu portów na Morzu Czarnym jesteśmy głównym szlakiem transportowym dla ukraińskich produktów” – zaznaczył Dworczyk. Dzięki nowym punktom dla tirów ruch towarowy między Polską a Ukrainą ma zwiększyć się dwukrotnie. „Bycie krajem tranzytowym przynosi wymierne korzyści polskim przedsiębiorcom”, „z jednej strony pomagamy Ukrainie a z drugiej zyskują na tym polscy przedsiębiorcy” – zaznaczył.

W poniedziałek szef KPRM razem z ukraińskim ministrem infrastruktury Ołeksandrem Kubrakowem, wiceszefem MSWiA Bartoszem Grodeckim oraz wojewodą podkarpacką Elżbietą Leniart wziął udział w konferencji prasowej na przejściu granicznym między Polską a Ukrainą Korczowa-Krakowiec.

„Dzisiaj uruchomionych zostało 5 dodatkowych punktów odprawy dla tirów” – poinformował Dworczyk. „To oznacza, że w ciągu 10 dni udało nam się zwiększyć dwukrotnie liczbę punktów; jesteśmy przekonani, że wpłynie to w zasadniczy sposób na upłynnienie ruchu i zmniejszenie kolejek po obu stronach” – zaznaczył.

Szef KPRM wskazał na dobrą współpracę ze stroną ukraińską, a także polskim Ministerstwem Infrastruktury, Ministerstwem Finansów, MSWiA oraz Strażą Graniczną i innymi zaangażowanymi podmiotami.

źródło PAP/ fot. Port Gdynia

Zobacz podobne

Rosjanie próbują wydostać rakiety i tajne dokumenty z zatopionego krążownika

BS

Wody Polskie na bieżąco monitorują sytuację meteorologiczno-hydrologiczną w kraju

KM

Polski przemysł zyska na rozwoju morskich farm wiatrowych. Dziś branża liczy około 400 firm

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie