Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Dzięki gazoportowi w Świnoujściu i interkonektorom bezpieczeństwo gazowe Polski nie uległo zachwianiu

Dzięki gazoportowi w Świnoujściu i zbudowaniu interkonektorów bezpieczeństwo gazowe Polski nie uległo zachwianiu – powiedział w poniedziałek w Rydze, podczas szczytu Inicjatywy Trójmorza, prezydent Andrzej Duda.

Duda był pytany na konferencji prasowej, czy – w kontekście wojny w Ukrainie i obecnej sytuacji międzynarodowej – współpraca energetyczna nie powinna być drogą rozwoju Trójmorza w najbliższych miesiącach.

Prezydent przypomniał, że oddany do użytku w 2016 roku gazoport w Świnoujściu obecnie jest rozbudowywany, tak by miał większą pojemność. Dodał, że kiedy zestawimy to z rosyjską ofensywą energetyczną jaka była realizowana przez ostatnie ponad dziesięć lat w UE, czego dowodem była budowa gazociągów Nord Stream 1 oraz Nord Stream 2, to nie ma wątpliwości, że celem była dominacja energetyczna nad Europą.

„Celem było de facto zmonopolizowania rynku gazowego Europy, UE. A tym samym stworzenie bardzo silnej zależności pomiędzy gospodarkami UE a Rosją, do tego stopnia, żeby można było stosować szantaż gazowy i wymuszać pewne rozwiązania, więc wszelkiego rodzaju gazoporty, które umożliwiają pobór gazu i jego kupowanie właściwie z każdego kierunku (…) były sprzeczne z tymi rosyjskimi planami” – mówił Duda.

Przypomniał, że nie tak dawno Rosja zamknęła bezpośrednie dostawy gazu do Polski wbrew cały czas teoretycznie obowiązującej umowie. „Ten gaz miał być dostarczany do końca tego roku, Rosja przerwała te dostawy domagając się wbrew umowie, żeby Polska za gaz płaciła w rublach, myśmy się na to nie zgodzili w związku z czym Rosja łamiąc umowy po raz kolejny zamknęła dostawy gazu” – przypomniał Duda.

Ale – jak podkreślił – dzięki gazoportowi w Świnoujściu i dzięki zbudowaniu interkonektorów bezpieczeństwo gazowe Polski nie uległo zachwianiu i gaz jest dostępny zarówno dla przemysłu jak i dla gospodarstw domowych.

„Więc jak widać to bezpieczeństwo energetyczne można skutecznie budować, kiedy działa się wspólnie tak jak my teraz działamy w Europie. Na szczęście okazaliśmy się przewidujący i Trójmorze jest bardzo ważnym elementem budowy bezpieczeństwa naszego regionu i całej UE” – powiedział prezydent. 

źródło PAP/ fot. PORR S.A.

Zobacz podobne

Neutralizacja niewybuchów w Zatoce Gdańskiej – ostrzeżenie RCB

KM

Kolejny krok w stronę terminala w Świnoujściu

BS

ORP Orkan tonie storpedowany na Atlantyku

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie