Polski Portal Morski
Aktualności Edukacja

102 lata szkolnictwa morskiego w Polsce

Zaczęło się od zaślubin Polski z morzem w lutym 1920. Ten powrót RP nad Bałtyk był zaczynem do budowy Polski morskiej, której ważnym etapem była podjęta 17 czerwca decyzja o powołaniu Szkoły Morskiej w Tczewie. Jej spadkobierca – Uniwersytet Morski w Gdyni – świętuje dziś 102. rocznicę szkolnictwa morskiego w Polsce.

Rozkaz o utworzeniu Szkoły Morskiej w Tczewie podpisał 17 czerwca 1920 roku Minister Spraw Wojskowych generał Józef Leśniewski. Tego samego dnia szef Departamentu dla Spraw Morskich kadm. Kazimierz Porębski powołał władze uczelni – inż. Antoniego Garnuszewskiego mianował dyrektorem, kpt. ż.w. Gustawa Kańskiego inspektorem Szkoły i kierownikiem Wydziału Nawigacyjnego, a inż. Kazimierza Bielskiego – kierownikiem Wydziału Mechanicznego.

Aby uczcić tamte wydarzenia sprzed wieku Uniwersytet Morski w Gdyni obchodzi w ciągu roku dwukrotnie Święto Szkoły – w czerwcu i w grudniu, by upamiętnić podniesienie polskiej bandery na budynku Szkoły Morskiej w Tczewie 8 grudnia 1920 roku.

Podczas dzisiejszych uroczystości na gmachu Uniwersytetu Morskiego w Gdyni również podniesiono biało-czerwoną banderę Polskiej Marynarki Handlowej. To wyjątek od reguły, gdyż tradycyjnie banderę podnosi się wyłącznie na statkach i polskich placówkach dyplomatycznych za granicą. Gdyńska Uczelnia ma ten wyjątkowy przywilej podczas obchodów Święta Szkoły.

Sztandar Uniwersytetu Morskiego został uroczyście wprowadzony o godzinie 8.00 w towarzystwie Kompanii Reprezentacyjnej UMG oraz Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej, w obecności zgromadzonych na placu przed Uczelnią członków Senatu UMG, pracowników, studentów i absolwentów Uniwersytetu. Podniesieniu bandery towarzyszył Hymn Państwowy.

Po podniesieniu bandery uroczystości przeniosły się do kościoła oo. Redemptorystów w Gdyni przy ul. Portowej 2, gdzie odprawiona została msza św. w intencji pracowników, studentów, doktorantów oraz absolwentów Uczelni. O uroczystą oprawę mszy zadbał Akademicki Chór Uniwersytetu Morskiego w Gdyni oraz Kompania Reprezentacyjna UMG.

Kolejnym punktem uroczystości było uroczyste, otwarte posiedzenie Senatu UMG w auli im. T. Meissnera w budynku głównym uczelni. W posiedzeniu wzięli udział członkowie Senatu, przedstawiciele Rady uczelni i zaproszeni goście, wśród nich Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni.

Podczas uroczystości okolicznościowe przemówienie wygłosił rektor UMG prof. dr hab. inż. kpt. ż.w.Adam Weintrit. Pracownikom Uczelni wręczono medale: złoty, srebrny i brązowy za długoletnią służbę. Następnie odbyła się ceremonia nadania godności Doktora Honoris Causa prof. dr. inż. kpt. ż.w. Mirosławowi Jurdzińskiemu – osobie, która miała olbrzymi wpływ na rozwój szkolnictwa morskiego w Polsce.

– Obchodzący w tym roku 92. urodziny prof. dr inż. kpt. ż.w. Mirosław Jurdziński jest wybitnym naukowcem, postacią, która na trwałe zapisała się na kartach polskiej edukacji morskiej, ojcem narodowej szkoły nawigacyjnej. Profesor Jurdziński jest nauczycielem akademickim o niezwykle bogatym, ponad 70-letnim życiorysie zawodowym, w tym 63-letnim stażem pracy bezpośrednio związanym z rozwojem polskiej i światowej gospodarki morskiej – pisze redaktor Cezary Spigarski na stronie oficynamorska.pl.

Ostatni punkt uroczystości 102. rocznicy szkolnictwa morskiego to obchody jubileuszu 40-lecia szkolnej fregaty „Daru Młodzieży”. Na tę okoliczność przygotowany został 200-stronicowy album pod redakcją dr. inż. kpt. ż.w. Bogumiła Łączyńskiego, prof. UMG. Matką chrzestną zwodowanego albumu została Joanna Stasiak – korektorka wydawnictwa.

– Dzisiaj Uniwersytet Morski świętuje 102. rocznicę szkolnictwa morskiego w Polsce. Uroczystość poprzedziło podniesienie gali banderowej i msza święta. Część oficjalna to uroczyste, otwarte posiedzenie Senatu UMG, które składało się z trzech części. W pierwszej rektor podsumował wszystko, co działo się w ciągu roku na uczelni od poprzedniej uroczystości. Mówił także, że czasopisma wydawane na uczelni są bardzo wysoko punktowane obecnie, co jest ważne dla naukowców piszących w tych czasopismach. Najbardziej podniosłą częścią uroczystości było nadanie tytułu doktora honoris causa prof. Mirosławowi Jurdzińskiemu. Bardzo przyjemnie słuchało się nie tylko laudacji o nim, ale też i jego wypowiedzi – to bardzo aktywna osoba z genialnym mózgiem. Ostatnia część uroczystości poświęcona była Darowi Młodzieży, który obchodzi swoje 40. urodziny, podczas której połączono się z kapitanem żaglowca, który właśnie wpływał na Bałtyk, bo kieruje się teraz do Kilonii na Kieler Woche czyli Tydzień Kiloński, aby uświetnić swoją obecnością te wydarzenie – podsumowuje święto szkoły Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni.

źródło http://www.gdynia.pl / fot. UMG

Zobacz podobne

Nowy Szef Szkolenia 8. Flotylli Obrony Wybrzeża

KM

Białoruś/ Rozpoczęły się manewry wojsk łącznościowych przed ćwiczeniem Zapad-2021

BS

22. w tym roku dostawa gazu do Terminalu LNG w Świnoujściu

JJ

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie