Polski Portal Morski
Aktualności

Paliwowy gigant inwestuje w LNG z Kataru. Projekt wart blisko 30 mld dolarów

Exxon Mobil zainwestuje w wart 29 mld dolarów projekt North Field East, który ma zwiększyć eksport gazu LNG z Kataru. Umowę w tej sprawie spółka Qatar Energy podpisała z amerykańskim gigantem paliwowym we wtorek. Rozbudowa zwiększy zdolności produkcyjne Kataru w zakresie skroplonego gazu ziemnego z 77 do 110 mln ton rocznie.

Inwestycja ma kluczowe znaczenie szczególnie teraz, gdy na całym świecie rośnie popyt na gaz inny niż rosyjski. Od maja Gazprom wstrzymuje dostawy do kolejnych europejskich odbiorców, co szczególnie na Starym Kontynencie winduje ceny gazu.

Szansa na uniezależnienie gazowe od Rosji?

Katar jest jednym z niewielu krajów, które mogą w znacznym stopniu zastąpić rosyjskie dostawy – wskazuje Bloomberg. Warunkiem jest jednak zwiększenie mocy, dzięki którym zacznie płynąć dodatkowy gaz.

W ramach wtorkowej umowy Exxon Mobil obejmie 6,25 proc. udziałów w projekcie North Field East, największym przedsięwzięciu w branży gazowej, który ma rozpocząć działalność w 2026 r.

W projekt włączyły się już inne firmy, jak ConocoPhillips, TotalEnergies i Eni SpA. Utworzą one spółkę joint venture, w której Exxon będzie posiadał 25 proc. udziałów. – North Field East pomoże zrównoważyć światowe rynki – podkreśla dyrektor generalny amerykańskiego koncernu Darren Wods podczas uroczystego podpisania umowy w Doha.

źródło TVP info/ fot. shutterstock

Zobacz podobne

Szkuner-Kapitan-Borchardt

BS

Siódmy wniosek PGE o pozwolenie lokalizacyjne dla morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku

KM

610 mln euro na morską farmę wiatrową Orlenu. Europejski Bank Inwestycyjny dokłada się do budżetu

PL

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie