Polski Portal Morski
Aktualności

Dwie akcje ratownicze na Bałtyku

19 i 20 czerwca załogi śmigłowców ratowniczych Mi-14PŁ/R i W-3WARM Anakonda ewakuowały pasażerów wycieczkowca oraz promu. Poszkodowani trafili do szpitali w Koszalinie i Gdańsku. Akcje koordynowane były przez Centrum Operacji Morskich – Dowództwo Komponentu Morskiego.

W niedzielę, 19 czerwca, w godz. 16.35 – 19.30 załoga dyżurna SAR z 44 Bazy Lotnictwa Morskiego w Darłowie zrealizowała akcję ratowniczą, ewakuując na ląd pasażera wycieczkowca Mein Shiff, który znajdował się ok. 50 mil morskich na północ od Jarosławca. Na pokład śmigłowca Mi-14PŁ/R podjęli poszkodowanego oraz asystującego mu lekarza i przetransportowali na lądowisko Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie. Poszkodowany, z problemami oddechowymi trafił do Szpitala Wojewódzkiego.

W poniedziałek, 20 czerwca, lotnicy SAR z 43 Bazy Lotnictwa Morskiego  z Gdyni Babich – Dołów ewakuowali kolejnego chorego. Tym razem natychmiastowej pomocy potrzebował pasażer promu Stena Vision z podejrzeniem udaru,. Akcję ratowniczą przeprowadziła załoga śmigłowca W-3WARM w godzinach 5.53 – 7.00. Poszkodowany został przetransportowany bezpośrednio do 7 Szpitala Marynarki Wojennej w Gdańsku-Oliwie.

Akcje ratownicze z ramienia Centrum Operacji Morskich – Dowództwa Komponentu Morskiego koordynował Dyżurny Operacyjny Ratownictwa kmdr ppor. Joanna Kacik.

Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest jedyną w Polsce formacją lotniczą utrzymująca ciągłą gotowość do prowadzenia działań ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. Całodobowy dyżur SAR/ASAR, w ramach polskiej strefy odpowiedzialności „Konwencji o poszukiwaniu i ratownictwie morskim” oraz „Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym”, pełniony jest przez załogi śmigłowców W-3WARM w 43 Bazie Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach oraz śmigłowców Mi-14PŁ/R lub W-3WARM w 44 Bazie Lotnictwa Morskiego w Darłowie. System ratownictwa wspiera załoga samolotu patrolowego M28B 1R Bryza, pełniąca całodobowy dyżur na lotnisku w Siemirowicach koło Lęborka.

To 726 i 727 akcja poszukiwawczo-ratownicza w historii BLMW oraz 10 i 11 przeprowadzona w tym roku. W tym czasie udzielono pomocy 370 osobom.

Źródło: Centrum Operacji Morskich – Dowództwo Komponentu Morskiego Fot.: PZL Świdnik

Zobacz podobne

Kadłub bezzałogowego statku Mayflower zbudowany w Gdańsku

Autor

Współczesna sytuacja geopolityczna i ewolucja Floty Wojennej Polski

PL

Jubileusz 50-lecia 3. Flotylli Okrętów. Holownik H-3 Leszko już w służbie !

KD

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie