Polski Portal Morski
Aktualności

Dwie akcje ratownicze na Bałtyku

19 i 20 czerwca załogi śmigłowców ratowniczych Mi-14PŁ/R i W-3WARM Anakonda ewakuowały pasażerów wycieczkowca oraz promu. Poszkodowani trafili do szpitali w Koszalinie i Gdańsku. Akcje koordynowane były przez Centrum Operacji Morskich – Dowództwo Komponentu Morskiego.

W niedzielę, 19 czerwca, w godz. 16.35 – 19.30 załoga dyżurna SAR z 44 Bazy Lotnictwa Morskiego w Darłowie zrealizowała akcję ratowniczą, ewakuując na ląd pasażera wycieczkowca Mein Shiff, który znajdował się ok. 50 mil morskich na północ od Jarosławca. Na pokład śmigłowca Mi-14PŁ/R podjęli poszkodowanego oraz asystującego mu lekarza i przetransportowali na lądowisko Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie. Poszkodowany, z problemami oddechowymi trafił do Szpitala Wojewódzkiego.

W poniedziałek, 20 czerwca, lotnicy SAR z 43 Bazy Lotnictwa Morskiego  z Gdyni Babich – Dołów ewakuowali kolejnego chorego. Tym razem natychmiastowej pomocy potrzebował pasażer promu Stena Vision z podejrzeniem udaru,. Akcję ratowniczą przeprowadziła załoga śmigłowca W-3WARM w godzinach 5.53 – 7.00. Poszkodowany został przetransportowany bezpośrednio do 7 Szpitala Marynarki Wojennej w Gdańsku-Oliwie.

Akcje ratownicze z ramienia Centrum Operacji Morskich – Dowództwa Komponentu Morskiego koordynował Dyżurny Operacyjny Ratownictwa kmdr ppor. Joanna Kacik.

Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest jedyną w Polsce formacją lotniczą utrzymująca ciągłą gotowość do prowadzenia działań ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. Całodobowy dyżur SAR/ASAR, w ramach polskiej strefy odpowiedzialności „Konwencji o poszukiwaniu i ratownictwie morskim” oraz „Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym”, pełniony jest przez załogi śmigłowców W-3WARM w 43 Bazie Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach oraz śmigłowców Mi-14PŁ/R lub W-3WARM w 44 Bazie Lotnictwa Morskiego w Darłowie. System ratownictwa wspiera załoga samolotu patrolowego M28B 1R Bryza, pełniąca całodobowy dyżur na lotnisku w Siemirowicach koło Lęborka.

To 726 i 727 akcja poszukiwawczo-ratownicza w historii BLMW oraz 10 i 11 przeprowadzona w tym roku. W tym czasie udzielono pomocy 370 osobom.

Źródło: Centrum Operacji Morskich – Dowództwo Komponentu Morskiego Fot.: PZL Świdnik

Zobacz podobne

Wiceminister Gróbarczyk: formalizujemy prowadzoną od dawna współpracę wodną ze stroną ukraińską

BS

Węgiel z importu płynie i będzie płynął

KM

Hiszpański CATIZ proponowany dla Miecznika

JJ

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie