Polski Portal Morski
Aktualności Technologie

Pierwszy na świecie transoceaniczny rejs autonomicznego statku handlowego

Spółka Avikus należąca do koreańskiego koncernu Hyundai przeprowadziła pierwszy na świecie rejs transoceaniczny dużego statku handlowego, korzystającego z autonomicznych technologii nawigacyjnych. Do pierwszego rejsu wybrano gazowiec LNG PRISM COURAGE.

Statek wypłynął z portu Freeport na południowym wybrzeżu Zatoki Meksykańskiej, przepłynął przez Kanał Panamski i po 33 dniach rejsu dotarł do terminalu LNG Boryeong w Korei.

Podczas rejsu statek poruszał się autonomicznie po optymalnych trasach, korzystając z systemu nawigacyjnego HINAS 2.0., który tworzy optymalne trasy i wyznacza granice prędkości w oparciu o zintegrowane rozwiązanie Smartship Solution (ISS) firmy Hyundai Global Service. Sztuczna inteligencja analizuje otaczające środowisko, takie jak pogoda i wysokość fal, rozpoznaje także pobliskie statki, a następnie zarządza w czasie rzeczywistym komendami sterującymi jednostki.

Rejs odbywał się pod nadzorem American Bureau of Shipping (ABS) i Korea Register of Shipping (KR).
Technologia autonomicznej nawigacji może pomóc w rozwiązaniu problemu niedoboru kadr w sektorze transportu morskiego, może także zwiększyć bezpieczeństwo eliminując błędy popełniane przez człowieka.

źródło Infomare/ fot. Hyundai Heavy Industries

Zobacz podobne

USA/Naukowcy: Huragan Ida jest rezultatem zmian klimatycznych

JJ

Siemens Gamesa – dalEKOwzroczna firma

KM

9. Międzynarodowy Kongres Morski za nami

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie