Polski Portal Morski
Aktualności Technologie

Pierwszy na świecie transoceaniczny rejs autonomicznego statku handlowego

Spółka Avikus należąca do koreańskiego koncernu Hyundai przeprowadziła pierwszy na świecie rejs transoceaniczny dużego statku handlowego, korzystającego z autonomicznych technologii nawigacyjnych. Do pierwszego rejsu wybrano gazowiec LNG PRISM COURAGE.

Statek wypłynął z portu Freeport na południowym wybrzeżu Zatoki Meksykańskiej, przepłynął przez Kanał Panamski i po 33 dniach rejsu dotarł do terminalu LNG Boryeong w Korei.

Podczas rejsu statek poruszał się autonomicznie po optymalnych trasach, korzystając z systemu nawigacyjnego HINAS 2.0., który tworzy optymalne trasy i wyznacza granice prędkości w oparciu o zintegrowane rozwiązanie Smartship Solution (ISS) firmy Hyundai Global Service. Sztuczna inteligencja analizuje otaczające środowisko, takie jak pogoda i wysokość fal, rozpoznaje także pobliskie statki, a następnie zarządza w czasie rzeczywistym komendami sterującymi jednostki.

Rejs odbywał się pod nadzorem American Bureau of Shipping (ABS) i Korea Register of Shipping (KR).
Technologia autonomicznej nawigacji może pomóc w rozwiązaniu problemu niedoboru kadr w sektorze transportu morskiego, może także zwiększyć bezpieczeństwo eliminując błędy popełniane przez człowieka.

źródło Infomare/ fot. Hyundai Heavy Industries

Zobacz podobne

Akt oskarżenia w zw. z budową portu jachtowego na Wyspie Grodzkiej

KM

Polskie ro-paxy gotowe na unijny program „Fit for 55”

BS

Aktualna sytuacja hydrologiczno-meteorologiczna

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie