Polski Portal Morski
Aktualności Offshore

Pozyskiwanie energii z wiatru i falowania w jednej turbinie?

Duński start-up technologii czystej energii Exowave otrzymał 14 milionów DKK (około 1,9 miliona euro) na rozwój projektu, który łączy energię wiatru i fal morskich

Wstępne koncepcje były przedstawione w 2018 roku, a projekt otrzymał wtedy pierwsze dofinansowanie z Programu Rozwoju i Demonstracji Technologii Energetycznej (EUDP). W ubiegłym tygodniu Exowave i dostawca turbin wiatrowych Siemens Gamesa podpisali list intencyjny w sprawie opracowania hybrydowej elektrowni o mocy odpowiednio 588 MW w wietrze i dodatkowo 250 MW w energii pochodzącej z fal. Innowacyjna farma wiatrowa ma zostać uruchomiona w 2026 roku.

Konwerter energii fali Exowave (WEC) pozyskuje energię kinetyczną z fal przez system „wioseł” osadzonych na specjalnych przegubach. Ruch mas wody przeniesiony „wiosłami” napędza wał umieszczony wewnątrz pionowego cylindra. Energia z układu hydraulicznego zamieniana jest na energię elektryczną już bezpośrednio na platformie turbiny wiatrowej.

Technologia Exowave WEC jest uniwersalna i nadaje się zarówno do małych, jak i wielkoskalowych zastosowań. System można instalować na płytkich i głębokich wodach. Konstrukcja jest nieskomplikowana, składa się z zaledwie kilku elementów, jest także prosta w instalacji i konserwacji.

„Bardzo się cieszymy, że kolejna faza rozwoju naszej technologii będzie realizowana. Skorzysta na tym nie tylko Dania, ale także cała branża offshore, który odpowiada za transformację sektora energetycznego opartego na paliwach kopalnych do sektora OZE” – powiedział Martin Dahl, prezes zarządu Exowave.

Jak podkreślają twórcy startupu, budowa 250 MW mocy opartej na energii fal na Morzu Północnym do 2030 roku ma zaangażować najbardziej doświadczonych i wizjonerskich specjalistów w dziedzinie offshore, zielonej energii i nowych technologii.

Wykonawcą projektu EPCI jest Semco Maritime, w projekcie uczestniczą także Offshore Center Danmark, MDT, DanWEC i Aalborg University.

Technologia odzyskiwania energii z fal może być połączona nie tylko z bezpośrednią produkcją zielonej energii elektrycznej, ale może być także wykorzystywana do chłodzenia potężnych serwerów sieciowych, a także do odsalania wody na potrzeby gospodarstw domowych, rolnictwa i przemysłu.

źródło http://www.cire.pl / fot.Exowave

Zobacz podobne

Rekordowe przeładunki w terminalu Naftoportu w 2021 r.

BS

Gorące lato morskich ratowników

BS

Branża morska wspiera szpitale!

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie