Polski Portal Morski
Aktualności Polska Morska TV

VI Żeglarska Parada Świętojańska

Żeglarska Parada Świętojańska ponownie uświetniła gdyńskie Święto Morza. Jej organizatorem jest Pomorski Związek Żeglarski. W tym roku radosna i kolorowa armada żaglowców, jachtów oraz jednostek motorowych przepłynęła z Gdańska do Gdyni. Niezwykły widok podziwiali zgromadzeni na brzegu widzowie.

Blisko sto jednostek pływających – z „Generałem Zaruskim” na czele – przepłynęło w sobotę, 25 czerwca w VI Żeglarskiej Paradzie Świętojańskiej, która ponownie uświetniła Święto Morza w Gdyni. Impreza rozpoczęła się o godz. 14.00 na wysokości molo w Brzeźnie. 

Kawalkadzie przewodził „Generał Zaruski”, a za nim płynęły m.in.: „Antica”, „Bryza H”, „Copernicus”, „Ocean Team” i „Orion”. Na koniec, na wysokości plaży Śródmieście, jednostki skupiły się wokół „Kapitana Borchardta” na pokładzie, którego koncertował Męski Chór Szantowy „Zawisza Czarny”.

Żeglarska Parada Świętojańska jest organizowana przez Pomorski Związek Żeglarski od 2017 roku. Piękna armada żaglowców i jachtów przepływa z Gdańska do Gdyni.

– Parada zaczęła się formować o godzinie 13.00, pomiędzy ujściem Martwej Wisły a molo w Brzeźnie. Godzinę później skierowała się w stronę Gdyni. Na jej czele popłynął „Generał Zaruski” – zbudowany w 1939 roku flagowy żaglowiec Gdańska. A poza nim m.in. „Copernicus” – uczestnik wokółziemskich regat Whitbread Round the World Race, zbudowany w 1936 roku mahoniowy „Orion” i „Antica”, na której Jerzy Wąsowicz opłynął świat. Komandorem parady był Ireneusz Góreczny z Jacht Klubu Marynarki Wojennej Kotwica – informuje Jerzy Jałoszewski, dyrektor parady

Żaglowce i jachty można było podziwiać z molo w Brzeźnie, Sopocie i Orłowie oraz z trójmiejskich plaż i gdyńskiego bulwaru Nadmorskiego.

źródło http://www.gdynia.pl / fot. http://www.trojmiasto.pl / mat. filmowy Port Gdynia

Zobacz podobne

Port offshorowy szansą rozwoju dla szkoły!

PL

Kontynuacja wzrostu przeładunków w Porcie Gdynia

JJ

MKiŚ: inwestycje PERN są zależne m.in. od zainteresowania niemieckich rafinerii kontraktami długoterminowymi

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie