Polski Portal Morski
Aktualności Ważne

Szczecin: wodowanie statku, który przewiezie rakietę Ariane 6 do kosmodromu

W Szczecinie został zbudowany statek, który w swoim pierwszym rejsie ma przetransportować elementy nowej europejskiej rakiety nośnej – Ariane 6 z Europy do kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej.

Statek wybudowała firma Partner Stocznia z podszczecińskich Polic. Na wtorek zaplanowano jego wodowanie. 

Piotr Szynaka, dyrektor produkcji w Partner Stoczni powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że budowane przez tę firmę statki powstają na lądzie. 

– Po zbudowaniu statek jest podnoszony na urządzeniach hydraulicznych. Podkładane są specjalne platformy jeżdżące, z pomocą których statek jest opuszczany na ponton. W szczecińskiej Stoczni „Gryfia” następuje oficjalne zwodowanie jednostki – wyjaśnił.

Piotr Szynaka dodał, że po wodowaniu będzie trwało jeszcze doposażanie jednostki. Statek ma być gotowy „pod klucz”. Za około trzy miesiące odpłynie do Holandii.

Statek ma 121 metrów długości i 23 metry szerokości. Nazwa się „Canopee”, co znaczy „baldachim, czasza”. Jest bardzo nowoczesny. Od innych odróżniają go żagle. Cztery rozkładane „żagloskrzydła” o wysokości około 45 metrów, czyli tyle, co półtora 11-piętrowego bloku mieszkalnego, będą uzupełnieniem dieslowskiego silnika. Wykorzystanie wiatru pozwoli też oszczędzać paliwo. Dyrektor dodał, że z tego powodu „Canopee” to „green vessel – czyli statek dbający o środowisko”.

W Polsce powstały fundamenty żagli „Canopee”. One same zaś zostaną zamontowane prawdopodobnie w Holandii.

Statek będzie rozwijał prędkość do 16,5 węzłów. Jego nośność to 7,5 tysiąca ton.
Rakieta Ariane 6, którą ma przewieźć statek z Polski, ma ponad 60 metrów wysokości. Na orbitę okołoziemską może wynieść ładunek o masie do 16 ton. 

Start rakiety to wspólny międzynarodowy projekt Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i Ariane Group. Ma pomóc utrzymać niezależność Europy w zagospodarowywaniu przestrzeni kosmicznej. 

Ariane 6 służyć będzie obserwacji Ziemi, celom telekomunikacyjnym, meteorologicznym, naukowym i nawigacyjnym.

Źródło: Radio Szczecin Fot.: PAP

Zobacz podobne

NBP uczci 230. rocznicę Konstytucji 3 Maja

MZ

Szczecin/ Nowe centrum obsługi silników okrętowych w Akademii Morskiej

KM

Kanał żeglugowy na Mierzei – za rok mają popłynąć nim statki

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie