Polski Portal Morski
Aktualności Polska Morska TV Stocznie

70 lat Morskiej Stoczni Remontowej „Gryfia”

Morska Stocznia Remontowa „Gryfia” świętuje 70 lat historii, związanej ze Szczecinem. Ta stocznia to miejsce, w którym wybudowano i wyremontowano setki statków. To jednak przede wszystkim miejsce, które wciąż daje pracę i inwestuje w swój rozwój.

Szczecińska Stocznia Remontowa powstała w lipcu 1952 roku, by po latach przyjąć obecną nazwę, czyli Morska Stocznia Remontowa „Gryfia”. To 70 lat bogatej historii, która wciąż trwa.

– Stocznia „Gryfia” dzisiaj jest na stabilnych podstawach. Mamy pełen portfel zamówień, jest realizowana dla nas przez Stocznię Szczecińską „Wulkan” największa inwestycja w stoczni od 30 lat, czyli nowy dok – tłumaczy Krzysztof Zaremba, prezes Morskiej Stoczni Remontowej „Gryfia”.

Ta największa inwestycja na Bałtyku będzie kosztować ponad 130 milionów złotych i pozwoli zwiększyć możliwości remontowe Gryfii, zatrudnienie i rentowność, ale jeszcze kilka lat temu, przyszłość stoczni była zagrożona. – Rząd Platformy i likwidacja Stoczni „Wulkan”, i doprowadzenie z kolei Stoczni „Gryfia” do bycia wydmuszką, wypożyczalnią doków bez załogi i bez osprzętu – przypomina Krzysztof Zaremba, prezes Morskiej Stoczni Remontowej „Gryfia”.

– To, że stocznia ocalała, że z różnymi problemami, zawirowaniami, które często trwają do tej pory, funkcjonuje i niejako walczy o swoje istnienie, to jest dla nas wszystkich dobry znak, bo to jest jedna z wizytówek morskiego Szczecina – powiedział Leszek Dobrzyński, poseł PiS.

„Stocznia cieszy się zasłużoną renomą zarówno w kraju, jak i za granicą” – podkreślał w liście odczytanym przez wojewodę zachodniopomorskiego, premier Mateusz Morawiecki.

Dziękuję za zaangażowanie i ogromną pasję, które charakteryzują państwa pracę. Jestem także przekonany, że Gryfia będzie nie tylko z dumą wspominać swoje dziedzictwo, ale i odważnie kreować przyszłość z korzyścią dla całej polskiej gospodarki – napisał premier Mateusz Morawiecki.

Stocznia to nie tylko doki, to nie tylko urządzenia, hale produkcyjne, ale przede wszystkim ludzie. Ich praca i doświadczenie zostały właśnie docenione odznakami honorowymi „Zasłużony pracownik morza”.

Stocznia z optymizmem patrzy w przyszłość. Rynek przebudów i remontów statków wciąż jest perspektywiczny, dlatego Gryfia nie narzeka na brak zleceń. – Stocznia jest i będzie. Inwestujemy w tę stocznię, budujemy ją i przede wszystkim dbamy o załogę dlatego, że bez ludzi, bez współpracy z najlepszymi fachowcami, nie byłoby stoczni – powiedziała Małgorzata Jacyna-Witt, rada nadzorcza MSR „Gryfia”.

– Przy tej okazji, przy tych 70 latach przede wszystkim podziękowania dla Państwa, dla wszystkich pracowników, za to, co włożyliście swój trud, za to, co wkładacie przede wszystkim własną pracę i cały czas nadzieje, że firma naprawdę będzie się rozwijała i będzie trwała właśnie tutaj w Szczecinie – powiedział Marek Gróbarczyk, wiceminister infrastruktury.

źródło TVP3 Szczecin/ fot. / mat filmowy MSR Gryfia

Zobacz podobne

Jedenasta w tym roku dostawa LNG do gazoportu w Świnoujściu

KM

Prace na placach przed terminem w Porcie Gdynia

JJ

Załoga „I Love Poland” podczas St. Maarten Heineken Regatta

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie