Polski Portal Morski
Aktualności Ważne

9. Międzynarodowy Kongres Morski za nami

Za sprawą Międzynarodowego Kongresu Morskiego w dniach 29-30 czerwca br. Szczecin po raz dziewiąty z rzędu stał się morską stolicą Polski. 

W ciągu dwóch dni w gronie ekspertów poruszano tematy dotyczące najważniejszych obecnie wyzwaniach dla szeroko pojętej branży morskiej. A są one szczególne z uwagi na wydarzenia na świecie, a zwłaszcza trwającą wojnę na Ukrainie. Do tego należy dodać zmiany związane z coraz bardziej restrykcyjnym prawem z zakresu ochrony środowiska.

Pierwszego dnia obrad odbyły się trzy panele dyskusyjne. Te poświęcono strategii dla branży morskiej w dobie kryzysu, w tym także transportowej oraz tzw. zielonej transformacji w gospodarce.  

– Ostatnie cztery miesiące wojny za naszą wschodnią granicą pokazały, jak dalece ładunki z tego obszaru są strategiczne nie tylko dla Europy, ale i dla świata – powiedział Krzysztof Urbaś, prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. Poinformował także o przygotowaniu portów do obsługi zwiększonej ilości ładunków, spodziewanej w drugim półroczu. Chodzi m.in. o import węgla i eksport zboża.

Prezes ZMPSiŚ zapowiedział, że wkrótce rozstrzygną się postępowania przetargowe dotyczące dwóch ważnych inwestycji w Świnoujściu. Chodzi o budowę głębokowodnego terminalu kontenerowego oraz dzierżawę terenów kupionych przez spółkę od Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia.

Drugiego dnia kongresu sporo miejsca w programie zajął rozwój morskiej energetyki wiatrowej i całego sektora offshore. Tym tematom poświęcona była debata rektorów uczelni ze Szczecina, Gdyni, Gdańska i Koszalina pt. „Nauka dla offshore”. W osobnym panelu dyskusyjnym wskazywano na szansę, jaką jest morska energetyka wiatrowa dla polskich stoczni.

Nie zabrakło również tematów z obszarów nowych technologii oraz innowacyjnych rozwiązań w żegludze i portowej infrastrukturze, a wszystko w kontekście tzw. zielonej transformacji związanej z ochroną środowiska. Mówiono też o wykorzystaniu sztucznej inteligencji w transporcie morskim oraz o kierunkach rozwoju cyfryzacji w portach.

W kongresie wzięło udział blisko 500 uczestników. Jego organizatorem byli Klaster Morski Pomorza Zachodniego oraz Fundacja Kongres Morski, a współorganizatorem Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA oraz Ministerstwo Infrastruktury.


Patronat honorowy nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Infrastruktury oraz Wojewoda Zachodniopomorski. Resort pełni też rolę opiekuna merytorycznego Kongresu.

LINK do relacji: https://www.youtube.com/watch?v=MGv_XbTNMBM

Źródło: ZMPSiŚ

Zobacz podobne

ORP Generał Kazimierz Pułaski pod polską banderą 

BS

Port Szczecin. Obciążenia na nabrzeżu Czeskim rozpoczęte

AB

Branża offshore oczekuje szybkich decyzji ws. portu instalacyjnego

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie