Polski Portal Morski
Aktualności Edukacja

Jubileuszowe podniesienie bandery na „Darze Młodzieży”

W czwartek 30 czerwca 2022 roku punktualnie o godz. 8.00 na szkolnej fregacie sv „Dar Młodzieży” została uroczyście podniesiona biało-czerwona bandera.

Po raz pierwszy polska bandera na flagsztoku „Daru Młodzieży” została podniesiona w takt Mazurka Dąbrowskiego 40 lat temu – o godz. 8.00 rano, 4 lipca 1982 roku. Od tego symbolicznego momentu biała fregata rozpoczęła służbę w szkolnictwie morskim, której 40-lecie dzisiaj świętujemy.

Na uroczystej zbiórce na pokładzie statku zebrała się załoga żaglowca wraz komendantem kpt. ż.w. Rafałem Szymańskim oraz studentami Wydziału Nawigacyjnego rozpoczynającymi praktykę morską. Na uroczystość przybyli pracownicy Działu Armatorskiego i Praktyk Morskich wraz z Dyrektorem dr. inż. kpt. ż.w. Bogumiłem Łączyńskim, prof. UMG, Przewodnicząca Rady Miasta Gdyni Joanna Zielińska, Prezes Fundacji Wsparcia Edukacji Morskiej Lechosław Bar, zaproszeni goście oraz turyści i mieszkańcy Gdyni.

O godz. 8.00, jak nakazuje tradycja, przy świście gwizdków została podniesiona polska bandera, dzisiaj w sposób wyjątkowy, bo urodzinowy.

Po pięknej ceremonii banderowej na Nabrzeżu Pomorskim w miejscu cumowania „Daru Młodzieży” została odsłonięta pamiątkowa tablica jubileuszowa z okazji 40-lecia białej fregaty w służbie szkolnictwa morskiego. Jest to siódma z tablic odsłonięta na Nabrzeżu. Wcześniejsze tablice upamiętniają adm. Kazimierza Porębskiego – twórcę szkolnictwa morskiego oraz komendantów „Daru Pomorza” oraz „Daru Młodzieży”.

Kilka minut po godzinie 10.00 „Dar Młodzieży” wyruszył w kolejny rejs, by realizować praktyki dla studentów Wydziału Nawigacyjnego. U wyjścia z portu w Gdyni „Dar Młodzieży” minął się z drugim statkiem szkolnym Uniwersytetu Morskiego w Gdyni „Horyzontem II” wracającym ze Spitsbergenu ze studentami Wydziału Elektrycznego na pokładzie realizującymi praktykę morską. Oba statki, zgodnie z piękną morską tradycją, oddały sobie wzajemnie honory banderami oraz pozdrowiły się sygnałami.

Uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej z okazji 40-lecia „Daru Młodzieży”:

źródło/ fot. umg.edu

Zobacz podobne

Lodołamanie na Odrze granicznej to jedyna skuteczna ochrona przez groźnymi zatorami lodowymi

KM

Morska tragedia u wybrzeży Kanady

BS

Śmigłowiec zabrał rannego mężczyznę z platformy Petro-Balticu

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie