Polski Portal Morski
Aktualności Porty

Albania/ Premier: rozmawiamy w NATO o budowie bazy marynarki wojennej na naszym wybrzeżu

Albania prowadzi w NATO rozmowy w sprawie budowy bazy marynarki wojennej w Porto Romano, porcie powstającym niedaleko miasta Durres na albańskim wybrzeżu Adriatyku – oświadczył premier Albanii Edi Rama, cytowany przez agencję Reutera.

Porto Romano, które w założeniu ma stać się największym portem Albanii, będzie posiadało część komercyjną oraz bazę marynarki wojennej. Obiekt militarny miałby zostać sfinansowany i zbudowany wspólnie przez Albanię i NATO – powiedział dziennikarzom Rama.

„Wkrótce wrócimy do Brukseli, by kontynuować dyskusje na temat naszej propozycji (…) umiejscowienia bazy marynarki NATO w nowym porcie w Durres” – zaznaczył premier.

W maju Rama informował, że jego rząd zaoferował NATO również bazę marynarki nad zatoką w pobliżu Wlory, około 200 km na południe od stolicy kraju Tirany. Instalacja wojskowa powstała latach 50. XX wieku jako baza okrętów podwodnych ZSRR.

NATO odbudowuje już w Albanii bazę sił powietrznych Kucova, około 80 km na południe od Tirany, która będzie używana przez Sojusz – przypomina Reuters.

Albania należy do NATO od 2009 roku.

źródło pap, fot. https://albaniapopolsku.pl/

Zobacz podobne

Akcja lodołamania na Środkowej Wiśle zakończona sukcesem!

AB

MKiŚ: inwestycje PERN są zależne m.in. od zainteresowania niemieckich rafinerii kontraktami długoterminowymi

BS

Izrael/ Wyciek ropy z nieznanego statku zanieczyścił wybrzeże; wszystkie plaże zamknięte

MZ

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie