Polski Portal Morski
Aktualności Środowisko

Gdyńska plaża wśród trzech najbardziej dostępnych w Polsce

„Plaże dla Wszystkich” to certyfikat przyznawany przez Fundację Machina Zmian najbardziej dostępnym dla osób z niepełnosprawnościami plażom. W tym roku tylko trzy kąpieliska w Polsce zasłużyły na to miano. Wśród nich znalazła się gdyńska plaża Śródmieście. Okazała się ona bezkonkurencyjna w kategorii „Bezpieczeństwo”.

Certyfikaty dostępności przyznano w środę 29 czerwca podczas uroczystej gali w Jastarni, podsumowującej tegoroczną edycję projektu „Plaże dla Wszystkich”, realizowanego przez Fundację Machina Zmian, która od 10 lat zmienia polskie plaże, edukując i pokazując, co można zrobić, żeby wybrzeże było przyjazne, wygodne i dostępne dla wszystkich bez względu na stopień sprawności.

– W tym roku to okrągłą rocznica, 10 lat odkąd wyruszyłam z plecakiem, żeby samodzielnie przejść 44 kilometrów wybrzeża. Zajęło mi to 32 dni. Tak powstał projekt 440 km po zmianę. A później pomysł audytu polskich plaż i dostosowania ich do potrzeb osób o różnym stopniu sprawności w tym z niepełnosprawnościami. Wiele się od tego czasu zmieniło. Plaże zaczynają być realnie dostępne, a nie tylko pozornie. I to ogromnie cieszy! – mówi Sylwia „Nikko” Biernacka, prezeska Fundacji Machina Zmian.

O certyfikat najbardziej dostępnych plaż starało się w tym roku osiem nadmorskich miejscowości, pięć z nich zakwalifikowało się do finału, a wśród trzech najlepszych znalazły się: Sopot (wejście nr. 23) – 83/100 pkt., Gdynia (wejście nr 6 – Śródmieście) – 81/100 pkt. i Jastarnia – 76/100 pkt.

– Plaże były oceniane pod kątem łańcucha dostępności, komisja brała pod uwagę cały ciąg komunikacyjny, prowadzący do plaży, w tym parking. Oczywiście ważne było samo wejście na plażę, czy jest pochylnia, czy tablica informacyjna dostosowana jest np. dla osób słabowidzących. Na samej plaży punktowana była infrastruktura – amfibie, przebieralnie o odpowiedniej szerokości, sanitariaty, przewijaki czy utwardzone i oczyszczone z piasku kładki ułatwiające przemieszczanie – tłumaczy dr inż. Arch. Paulina Tota, członkini komisji certyfikacyjnej, pracującej nad programem.

Sopocka plaża przy wejściu nr 23 uzyskała najwyższą notę ze względu na świetnie zorganizowaną infrastrukturę, miejsce odpoczynku, dostępne dla wszystkich molo i punkty gastronomiczne, a także takie udogodnienia jak np. wózek do wypożyczenia w kasach przy molo, czy rowery dla osób z niepełnosprawnościami.

Plaża w Śródmieściu Gdyni otrzymała tylko 2 punkty mniej, a komisja uznała za wyróżniające: »Dostrzeganie różnorodności osób i ich potrzeb, zwłaszcza uwzględnianie perspektywy najmłodszych użytkowników i użytkowniczek plaż, a także wzorcową, pozytywną współpracę gminy z miejskim Wydziałem Dostępności, z którym konsultowane są wszelkie rozwiązania infrastrukturalne. Uznanie budzi także sposób przeprowadzenia audytu plaży i wyjątkowo rzetelne pomiary. Zaś kategorią, w której Gdynia okazała się bezkonkurencyjna jest „Bezpieczeństwo” i rozwiązania dotyczące radiowęzła czy dostępu do ratowników«.

Trzeci przyznany na sezon 2022 certyfikat – dla Jastarni – udowodnił, że nawet mała miejscowość z niewielkim budżetem może stworzyć plażę przyjazną dla wszystkich. Tę plażę wyróżnia najlepsza infrastruktura w kategorii „Przewijak dla dzieci”.

Podczas gali w Jastarni wyróżnienie dla gdyńskiej plaży odebrał Paweł Brutel, wicedyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu.

– Znalezienie się w tak wąskim i prestiżowym gronie stanowi nie lada wyróżnienie, które jest efektem pracy osób odpowiedzialnych zarówno za procesy inwestycyjne, jak i za organizacje kąpielisk. Nagroda jest podsumowaniem wielu działań, których wspólnym mianownikiem było zwiększenie dostępności i poziomu wypoczynku zarówno dla mieszkańców, jak i turystów – mówi Paweł Brutel.

Dostępność gdyńskiej plaży

By plaża w Śródmieściu mogła zasłużyć na prestiżowy certyfikat musiała zostać w ostatnich latach odpowiednio doinwestowana. Powstały tu nowe kładki ułatwiające poruszanie się osobom z niepełnosprawnościami na wózkach, ale i rodzinom z wózkami dziecięcymi, których łączny koszt wyniósł ponad 1,3 mln zł brutto. W ramach inwestycji poszerzono i wymieniono m.in. kładki drewniane na zrobione z trwałego tworzywa, odpornego na zanieczyszczenia, mikroorganizmy i warunki atmosferyczne. Plażę wyposażono także w tzw. amfibię, która umożliwia transport po piasku. Dzięki niej osoby z niepełnosprawnościami ruchowymi mogą skorzystać z kąpieli w morzu w asyście ratowników. 

– Gdynia jest miastem portowym, przepięknie usytuowanym w bezpośrednim dostępie do wody, plaży a zatem i wodnych atrakcji. Wakacyjne miesiące sprzyjają turystyce, ale i odpoczynkowi mieszkańców. Gdynia wychodzi na przeciw różnorodnym potrzebom i dba o bezpieczeństwo na plaży również względem mieszkańców z niepełnosprawnościami – komentuje przyznanie plaży certyfikatu Anna Dobkowska, główny specjalista w Referacie ds. Osób z Niepełnosprawnościami Urzędu Miasta Gdyni. – Jest kilka powodów dla których Gdynia wyróżnia się na tle innych miast pod względem bezpieczeństwa na plaży dla osób z niepełnosprawnością. Przede wszystkim należałoby wskazać kładkę z zadaszeniem chroniącą przed słońcem, prowadzącą do wejścia głównego na plażę – wejście nr 6, umożliwiającą poruszanie się osobie na wózku oraz dotarcie do ważnych stref. Warto również nadmienić, że zwiększono tez bezpieczeństwo dla osób Głuchych, poprzez specjalny formularz kontaktowy za pomocą którego osoba może zgłosić potrzebę pomocy.

Strefy, o których wspomina Anna Dobkowska to:

  • Pierwsza strefa – łatwy i bezpośredni dostęp do siedziby ratowników znajdujący się na początku bulwaru nadmorskiego.
  • Druga strefa – na plaży znajduje się duży zadaszony plac zabaw uwzględniający potrzeby dzieci oraz rodziców/opiekunów z niepełnosprawnościami. Plac zabaw z dostosowanymi elementami do zabawy dla wszystkich dzieci w taki sposób aby zabawa dawała radość z rówieśnikami a nie stwarzała barier wynikających z niepełnosprawności.
  • Trzecia strefa – tu w sezonie letnim Gdyńskie Centrum Sportu organizuje na plaży zajęcia dla dzieci oraz innych plażowiczów, np.: zawody siatkówki plażowej, zabawy dla dzieci z animatorami. Na plaży znajduje się również amfibia czyli hybrydowy wózek kąpielowy dla osób z niepełnosprawnością ruchową, chęć skorzystania z niej należy zgłosić ratownikowi, który asystuję przy wchodzeniu do wody z amfibią aby uniknąć sytuacji zagrożenia zdrowia i życia.
  • Czwarta strefa – tu Wydział Dostępności Urzędu Miasta Gdyni, przeprowadza szkolenia ratowników wodnych pod względem bezpieczeństwa na plaży osób z niepełnosprawnościami.
  • Piąta strefa – na plaży znajdują się kabiny dostosowane dla osób poruszających się na wózku.
  • Szósta strefa – dostosowane toalety dla osób z niepełnosprawnością jedna z taki toalet znajduje się np.: przy punkcie ratowników. Toaleta wyposażona w przewijak dla dzieci.

Program certyfikacji „Plaże dla Wszystkich” jest realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

źródło/ fot. gdynia.pl

Zobacz podobne

Finanse, kapitał, gospodarka a niepewność geopolityczna

BS

Marek Tarczyński, przewodniczący Rady PISiL: Atutem Świnoujścia jest jego lokalizacja na Bałtyku

AB

PGNiG Upstream Norway przygotowuje plan zagospodarowania złoża King Lear

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie