Polski Portal Morski
Aktualności Ważne

Już jest ! Do Świnoujścia dotarła pierwsza w lipcu dostwa LNG

Do terminalu LNG w Świnoujściu, tankowcem Al Huwaila dotarła pierwsza dostawa dla PGNiG w lipcu i 175. od początku działania instalacji. Do gazoportu dotarl metanowiec z Kataru, dostarczył ładunek o wolumenie ok. 120 mln m sześc. gaz ziemny po regazyfikacji.

Gazowiec Al Huwaila jest dość nową jednostką zbudowaną w 2007 roku przez stocznię Samsung, pływającą pod banderą Bahama z macierzystym portem w Nassau. Ten nowoczesny gazowiec ma długość 315 m, szerokość 50m, zanurzenie 12,2 m. Jego maksymalna pojemność wynosi 214176 m3 LNG. Pojemność rejestrowa statku wynosi 135 848 jednostek, a jego nośność to 102779 DWT. Al Huwaila rozwija prędkość maksymalną 19 węzłów i marszową 15 węzłów, co pozwala mu na przejście trasy z katarskiego portu Ras Laffan do Świnoujścia w 22-23 doby. Załoga statku liczy zaledwie 28 osób.

Jednostka ta należy do typu Q-flex produkowanego przez południowokoreańskie stocznie Hyundai, Samsung i Daewoo od 2007 roku. Łącznie zakontraktowano 31 statków dla nabywcy z Kataru. Wyróżniającą je cechą jest zastosowanie dwóch silników wysokoprężnych MAN-B&W o mocy po 25320 KM jako napędu głównego oraz zastosowanie instalacji do skraplania gazu pozwalającej na ograniczenie strat powstających w trakcie transportu

PGNiG podpisało kontrakt na dostawy LNG z Kataru w 2008 roku w celu uzasadnienia ostatecznej decyzji inwestycyjnej w sprawie gazoportu w Świnoujściu. Dostawy ruszyły w 2015 roku po oddaniu tego obiektu do użytku. Aneks do umowy z 2017 roku pozwolił zwiększyć wolumen z 1,5 do 2,7 mld m sześc. (2 mln ton) rocznie. W maju dotarła setna dostawa katarskiego gazu skroplonego do Polski.

W całym pierwszym półroczu 2022 r. PGNiG przyjęło 29 ładunków skroplonego gaz ziemny, z czego 26 w Terminalu LNG. To o ponad 60 proc. więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku, kiedy liczba ładunków sięgnęła 18.

fot. Krzysztof Kost

źródło PGNiG , media/ fot. Polskie LNG

Zobacz podobne

„Profesor Siedlecki” – statek badawczy z Gdańskiej Stoczni

BS

Siemens Gamesa dostarczy morskie turbiny wiatrowe dla projektów Equinor i Polenergii.

PL

Dostawy gazu rurociągiem Jamał-Europa spadły o ponad jedną trzecią

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie