Polski Portal Morski
Aktualności Ministerstwo

Wawrzyk: wizyta prezydentów Polski i Litwy na przesmyku suwalskim pokazem gotowości na każdy scenariusz

Wizyta prezydentów Polski i Litwy na przesmyku suwalskim pokazuje, że jesteśmy gotowi na każdy scenariusz i będziemy się bronić gdyby zaszła taka potrzeba; ma uspokoić obywateli obu krajów, że ten punkt na mapie jest bezpieczny, jest też przesłaniem skierowanym do Rosji – ocenił wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk.

Prezydenci Polski i Litwy – Andrzej Duda oraz Gitanas Nauseda – odwiedzili w czwartek po południu przesmyk suwalski. Najpierw złożyli wspólnie wizytę w mobilnym stanowisku dowodzenia Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód w Szypliszkach (powiat suwalski), następnie odwiedzili Batalion Logistyczny im. Wielkiego Księcia Litewskiego Witolda w litewskim Marijampole.

„To wydarzenie ma wymiar i wewnętrzny, i zewnętrzny, ta wizyta to pokazanie nie tylko mieszkańcom naszego regionu, ale obywatelom obu krajów, że ten newralgiczny punkt na mapie jest bezpieczny, skoro są tam prezydenci, skoro spotykają się z żołnierzami, nie tylko swoich krajów, ale też Sojuszu Północnoatlantyckiego, że NATO jest na przesmyku i jak będzie taka potrzeba, to będzie go bronić” – powiedział PAP Wawrzyk.

Jak dodał, „jest to także przesłanie do potencjalnego agresora rosyjskiego czy białoruskiego, że jeśli miałby uderzyć w to miejsce, to nie będzie mu łatwo, nie tylko przez obecność wojsk tych dwóch krajów, ale i całego Sojuszu, zatem jest to także i demonstracja skierowana w stronę Rosji i Białorusi w tym wymiarze”.

„Pamiętajmy, że prezydenci Polski i Litwy złożyli wizytę w dniu szczególnym, symbolicznym, kiedy w polskim parlamencie finalizowana jest ratyfikacja dotycząca wyrażenia zgody na akcesję do NATO Szwecji i Finlandii, co sprawia, że wzrasta rola NATO na Bałtyku, a tym samym przesmyk suwalski staje się o tyle bezpieczniejszym miejscem, że przestaje być jedyną drogą do świadczenia ewentualnej pomocy krajom bałtyckim przez NATO. Będzie to możliwe od przystąpienia tych krajów do NATO także przez Morze Bałtyckie w stosunkowo bliskiej odległości ze Szwecji i Finlandii, bezpośrednia pomoc będzie mogła być tam wysyłana tam drogą morską” – powiedział Wawrzyk.

„Podsumowując wizyta prezydentów to jest pokazanie, że jesteśmy gotowi na każdy scenariusz i będziemy się bronić, gdyby zaszła taka potrzeba – nie tylko żołnierzami polskimi i litewskimi, ale wojskami całego NATO” – stwierdził minister.

Przesmyk suwalski wielu ekspertów określa jako strategiczny dla całego NATO. Przesmyk ten to obszar wokół Suwałk, Augustowa i Sejn, łączący Polskę z Litwą i pozostałymi krajami bałtyckimi, zarazem oddzielający należący do Rosji Obwód Kaliningradzki od Białorusi. Portal Politico napisał niedawno, że w razie starcia między Rosją a NATO przesmyk suwalski prawdopodobnie byłby „pierwszym punktem kontaktu”.

źródło PAP/ fot.Pixabay

Zobacz podobne

Pomorskie/ Z powodu sinic nieczynne są trzy nadmorskie kąpieliska i dwa nad jeziorami

Autor

Ruszyła kampania #BałtykDlaPokoleń

KM

Port Gdańsk. Dobiega końca przebudowa układu drogowo-kolejowego w rejonie Nabrzeża Przemysłowego

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie