Polski Portal Morski
Aktualności Ministerstwo

Wawrzyk: wizyta prezydentów Polski i Litwy na przesmyku suwalskim pokazem gotowości na każdy scenariusz

Wizyta prezydentów Polski i Litwy na przesmyku suwalskim pokazuje, że jesteśmy gotowi na każdy scenariusz i będziemy się bronić gdyby zaszła taka potrzeba; ma uspokoić obywateli obu krajów, że ten punkt na mapie jest bezpieczny, jest też przesłaniem skierowanym do Rosji – ocenił wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk.

Prezydenci Polski i Litwy – Andrzej Duda oraz Gitanas Nauseda – odwiedzili w czwartek po południu przesmyk suwalski. Najpierw złożyli wspólnie wizytę w mobilnym stanowisku dowodzenia Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód w Szypliszkach (powiat suwalski), następnie odwiedzili Batalion Logistyczny im. Wielkiego Księcia Litewskiego Witolda w litewskim Marijampole.

„To wydarzenie ma wymiar i wewnętrzny, i zewnętrzny, ta wizyta to pokazanie nie tylko mieszkańcom naszego regionu, ale obywatelom obu krajów, że ten newralgiczny punkt na mapie jest bezpieczny, skoro są tam prezydenci, skoro spotykają się z żołnierzami, nie tylko swoich krajów, ale też Sojuszu Północnoatlantyckiego, że NATO jest na przesmyku i jak będzie taka potrzeba, to będzie go bronić” – powiedział PAP Wawrzyk.

Jak dodał, „jest to także przesłanie do potencjalnego agresora rosyjskiego czy białoruskiego, że jeśli miałby uderzyć w to miejsce, to nie będzie mu łatwo, nie tylko przez obecność wojsk tych dwóch krajów, ale i całego Sojuszu, zatem jest to także i demonstracja skierowana w stronę Rosji i Białorusi w tym wymiarze”.

„Pamiętajmy, że prezydenci Polski i Litwy złożyli wizytę w dniu szczególnym, symbolicznym, kiedy w polskim parlamencie finalizowana jest ratyfikacja dotycząca wyrażenia zgody na akcesję do NATO Szwecji i Finlandii, co sprawia, że wzrasta rola NATO na Bałtyku, a tym samym przesmyk suwalski staje się o tyle bezpieczniejszym miejscem, że przestaje być jedyną drogą do świadczenia ewentualnej pomocy krajom bałtyckim przez NATO. Będzie to możliwe od przystąpienia tych krajów do NATO także przez Morze Bałtyckie w stosunkowo bliskiej odległości ze Szwecji i Finlandii, bezpośrednia pomoc będzie mogła być tam wysyłana tam drogą morską” – powiedział Wawrzyk.

„Podsumowując wizyta prezydentów to jest pokazanie, że jesteśmy gotowi na każdy scenariusz i będziemy się bronić, gdyby zaszła taka potrzeba – nie tylko żołnierzami polskimi i litewskimi, ale wojskami całego NATO” – stwierdził minister.

Przesmyk suwalski wielu ekspertów określa jako strategiczny dla całego NATO. Przesmyk ten to obszar wokół Suwałk, Augustowa i Sejn, łączący Polskę z Litwą i pozostałymi krajami bałtyckimi, zarazem oddzielający należący do Rosji Obwód Kaliningradzki od Białorusi. Portal Politico napisał niedawno, że w razie starcia między Rosją a NATO przesmyk suwalski prawdopodobnie byłby „pierwszym punktem kontaktu”.

źródło PAP/ fot.Pixabay

Zobacz podobne

Zarząd Portu Morskiego Kołobrzeg podsumował 2021 rok

KM

Kolejny krok w stronę terminala instalacyjnego

KM

Budowa Baltic Pipe trwa. Tunele w Polsce i w Danii

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie