Polski Portal Morski
Aktualności Żegluga

Gdynia Sailing Days – na Zatoce Gdańskiej rywalizować będzie 600 żeglarzy

Ponad 600 żeglarzy w 20 klasach rywalizować będzie na Zatoce Gdańskiej w 23. edycji regat Gdynia Sailing Days. Impreza potrwa do 24 lipca.

Prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera podkreślił, że „po pandemicznej stagnacji wracają atrakcje i aktywności na plaży”.

„Jesteśmy dumni, bo organizujemy te regaty, które są jednym z najważniejszych żeglarskich wydarzeń na Bałtyku, nieprzerwanie od 2000 roku. I wciąż się rozwijamy. W tym roku nowością jest współpraca z Polską Ligą Esportową, dzięki której w piątek rozpoczną się eSailingowe regaty PGE eGdynia Sailing Days. Będzie można nie tylko samemu spróbować swoich sił, ale także obejrzeć w akcji graczy ze światowej czołówki” – przyznał w piątek na konferencji prasowej w Gdyni Chamera.

Kwintesencją tej imprezy są jednak zmagania na wodzie. W sumie w 20 klasach regatowych ścigać się będzie ponad 600 żeglarzy.

„W zeszłym roku w ramach Gdynia Sailing Days odbyły się mistrzostwa świata juniorów w olimpijskich klasach 49er, 49erFX i Nacra 17. W tej edycji, ze względu na przesunięcie o rok wszystkich najważniejszych regat, na czele z igrzyskami, nie mamy zawodów najwyższej mistrzowskiej rangi, ale nadal staramy się pokazywać pełne spektrum możliwości żeglarstwa. Od rywalizacji dzieci w klasie Optimist w ramach programu Kinder Joy of moving, a skończywszy na Polskiej Lidze Żeglarskiej, w której amatorsko, ale z zawodowym zacięciem, ścigają się często trochę starsi zawodnicy” – dodał prezes PZŻ.

Na starcie tych ostatnich regat, na poziomie Ekstraklasy, stanie aktualna wicemistrzyni świata oraz złota medalistka czempionatu Starego Kontynentu w klasie ILCA 6 Agata Barwińska.

„Wiele razy miałem okazję pływać w Gdyni, skąd mam bardzo dobre wspomnienia, ale tym razem nie mogę rywalizować w swojej koronnej klasie. Niebawem wyjeżdżam na zgrupowanie do Marsylii, gdzie będę miała możliwość trenować na olimpijskim akwenie i wolny mam tylko ten weekend. Będę pływać w załodze Kasi Barabasz, z którą kiedyś ścigałam się w klasie Laser Radial, obecnie ILCA 6. Ona jest sterniczką, a ja będę jej prawą ręką jako trymer grota”- wyjaśniła zawodniczka MOS SSW Iława.

W programie Gdynia Sailing Days znalazły się także Puchary Europy w klasach 29er i Latający Holender, mistrzostwa Polski w sprintach, w olimpijskich klasach 49er i 49erFX oraz w klasach Star i RS21. Ścigać się będą m.in. katamarany, jachty kabinowe, odbędą się także mistrzostwa Polski juniorów młodszych w klasie O’pen Skiff.

Nie zabraknie również nowej windsurfingowej olimpijskiej klasy iQFoil, która zastąpiła RS:X – swój udział potwierdzili najlepsi polscy deskarze, brązowa medalistka mistrzostw Europy Maja Dziarnowska (SKŻ Ergo Hestia Sopot) i Radosław Furmański (AZS AWFiS Gdańsk).

„Cieszymy się, że po dwóch latach pandemicznej stagnacji, kiedy koncentrowaliśmy się na przeprowadzeniu zawodów na wodzie, wracają różne aktywności na brzegu. Zapraszamy zatem mieszkańców i turystów nie tylko do oglądania zmagań żeglarzy, ale także do mariny, na plażę w Gdyni Śródmieściu i na Skwer Kościuszki, gdzie przygotowaliśmy dla nich moc atrakcji” – podsumował Chamera.

Jedną z imprez towarzyszących GSD będzie zaplanowana w dniach 21-24 lipca w Marinie Yacht Park największa w Polsce wystawa jachtów na wodzie Polboat Yachting Festival. Nie zabraknie premier i wyjątkowych modeli łódek, będzie też można zapoznać się z najnowszymi trendami i technologiami wykorzystywanymi w branży jachtowej.

źródło pap, fot. TVP3

Zobacz podobne

Bruksela. Debata o katastrofie w Odrze, czyli w oparach absurdu!

KM

Forum Okrętowe: Polska myśl techniczna nagrodzona w Australii

BS

Szef dyplomacji USA udaje się w podróż na Bliski Wschód

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie