Polski Portal Morski
Aktualności

Dwie akcje na Bałtyku w ciągu kilkunastu godzin

Dwukrotnie w trakcie minionego weekendu lotnicy morscy SAR przeprowadzili akcję ratowniczą – ewakuację medyczną na stały ląd. W niedzielny poranek załoga śmigłowca W-3WARM z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego poleciała po chorego na platformę wiertniczą. W nocy z niedzieli na poniedziałek ta sama załoga ewakuowała członka załogi promu STENA NORDIC.

W niedzielę (10.07), o godzinie 8.37 załoga dyżurna SAR z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego, pełniąca dyżur ratowniczy na lotnisku Oksywie, postawiona została w stan gotowości alarmem ratowniczym „ewakuacja medyczna”. Z przekazanych załodze informacji wynikało, że na platformie wiertniczej LOTOS PETROBALTIC jeden z pracowników potrzebuje natychmiastowej hospitalizacji. Śmigłowiec poszukiwawczo-ratowniczy W-3WARM Anakonda wystartował z lotniska Oksywie o godz. 8.53 i skierował się w stronę platformy, znajdującej się ok. 50 mil morskich na północ od Gdyni. O godz. 9.30 podjęto poszkodowanego na pokład śmigłowca. W trakcie wykonywania zadania zapadła decyzja o transporcie poszkodowanego bezpośrednio do 7. Szpitala Marynarki Wojennej w Gdańsku-Oliwie. Po półgodzinnym locie śmigłowiec wylądował na przyszpitalnym lądowisku, gdzie już oczekiwał personel medyczny szpitala. W-3WARM powrócił na lotnisko macierzyste w Gdyni-Babich Dołach o godz. 10.37.

W poniedziałek (11.07) o godzinie 0.50 ta sama załoga ponownie została postawiona w stan gotowości. Tym razem otrzymała informację, że jeden z członków załogi promu STENA NORDIC wymaga natychmiastowej hospitalizacji. Prom opuszczał właśnie gdyński port, jednak w związku z zaistniałą sytuacją kapitan podjął decyzję o powrocie. Śmigłowiec poszukiwawczo-ratowniczy W-3WARM Anakonda wystartował z lotniska Oksywie o godzinie 1.08 i skierował się w stronę gdyńskiego portu. O godzinie 1.44, poszkodowanego z podejrzeniem zawału serca, podjęto na pokład śmigłowca. Pięć minut później Anakonda lądowała na lądowisku 7. Szpitala Marynarki Wojennej w Gdańsku-Oliwie, gdzie na chorego oczekiwał personel medyczny. Załoga powróciła na lotnisko macierzyste w Gdyni-Babich Dołach o godz. 2.10

Nocna, poniedziałkowa akcja była 730 akcją poszukiwawczo-ratowniczą w historii BLMW i 14 przeprowadzoną w tym roku. W tym czasie załogi SAR z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej udzieliły pomocy 384 osobom. BLMW jest jedyną w Polsce formacją lotniczą utrzymująca ciągłą gotowość do prowadzenia działań ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. Całodobowy dyżur SAR/ASAR, w ramach polskiej strefy odpowiedzialności „Konwencji o poszukiwaniu i ratownictwie morskim” oraz „Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym”, pełniony jest przez załogi śmigłowców W-3WARM w 43. Bazie Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach oraz śmigłowców Mi-14PŁ/R lub W-3WARM w 44. Bazie Lotnictwa Morskiego w Darłowie. Przez cały czas, system ratownictwa wspiera załoga samolotu patrolowego M28B 1R Bryza, pełniąca całodobowy dyżur na lotnisku w Siemirowicach koło Lęborka.

Źródło: BLMW Fot.: PZL Świdnik

Zobacz podobne

Wiceszef MAP: propozycja rządu ws. portu w Elblągu aktualna

BS

Moc morskich farm wiatrowych Grupy ORLEN wzrośnie o ok. 5,2 GW

KM

Promy PŻB będą pływać z Gdyni

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie