Polski Portal Morski
Aktualności

Dwie akcje na Bałtyku w ciągu kilkunastu godzin

Dwukrotnie w trakcie minionego weekendu lotnicy morscy SAR przeprowadzili akcję ratowniczą – ewakuację medyczną na stały ląd. W niedzielny poranek załoga śmigłowca W-3WARM z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego poleciała po chorego na platformę wiertniczą. W nocy z niedzieli na poniedziałek ta sama załoga ewakuowała członka załogi promu STENA NORDIC.

W niedzielę (10.07), o godzinie 8.37 załoga dyżurna SAR z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego, pełniąca dyżur ratowniczy na lotnisku Oksywie, postawiona została w stan gotowości alarmem ratowniczym „ewakuacja medyczna”. Z przekazanych załodze informacji wynikało, że na platformie wiertniczej LOTOS PETROBALTIC jeden z pracowników potrzebuje natychmiastowej hospitalizacji. Śmigłowiec poszukiwawczo-ratowniczy W-3WARM Anakonda wystartował z lotniska Oksywie o godz. 8.53 i skierował się w stronę platformy, znajdującej się ok. 50 mil morskich na północ od Gdyni. O godz. 9.30 podjęto poszkodowanego na pokład śmigłowca. W trakcie wykonywania zadania zapadła decyzja o transporcie poszkodowanego bezpośrednio do 7. Szpitala Marynarki Wojennej w Gdańsku-Oliwie. Po półgodzinnym locie śmigłowiec wylądował na przyszpitalnym lądowisku, gdzie już oczekiwał personel medyczny szpitala. W-3WARM powrócił na lotnisko macierzyste w Gdyni-Babich Dołach o godz. 10.37.

W poniedziałek (11.07) o godzinie 0.50 ta sama załoga ponownie została postawiona w stan gotowości. Tym razem otrzymała informację, że jeden z członków załogi promu STENA NORDIC wymaga natychmiastowej hospitalizacji. Prom opuszczał właśnie gdyński port, jednak w związku z zaistniałą sytuacją kapitan podjął decyzję o powrocie. Śmigłowiec poszukiwawczo-ratowniczy W-3WARM Anakonda wystartował z lotniska Oksywie o godzinie 1.08 i skierował się w stronę gdyńskiego portu. O godzinie 1.44, poszkodowanego z podejrzeniem zawału serca, podjęto na pokład śmigłowca. Pięć minut później Anakonda lądowała na lądowisku 7. Szpitala Marynarki Wojennej w Gdańsku-Oliwie, gdzie na chorego oczekiwał personel medyczny. Załoga powróciła na lotnisko macierzyste w Gdyni-Babich Dołach o godz. 2.10

Nocna, poniedziałkowa akcja była 730 akcją poszukiwawczo-ratowniczą w historii BLMW i 14 przeprowadzoną w tym roku. W tym czasie załogi SAR z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej udzieliły pomocy 384 osobom. BLMW jest jedyną w Polsce formacją lotniczą utrzymująca ciągłą gotowość do prowadzenia działań ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. Całodobowy dyżur SAR/ASAR, w ramach polskiej strefy odpowiedzialności „Konwencji o poszukiwaniu i ratownictwie morskim” oraz „Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym”, pełniony jest przez załogi śmigłowców W-3WARM w 43. Bazie Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach oraz śmigłowców Mi-14PŁ/R lub W-3WARM w 44. Bazie Lotnictwa Morskiego w Darłowie. Przez cały czas, system ratownictwa wspiera załoga samolotu patrolowego M28B 1R Bryza, pełniąca całodobowy dyżur na lotnisku w Siemirowicach koło Lęborka.

Źródło: BLMW Fot.: PZL Świdnik

Zobacz podobne

Koniec zgrupowania finalistów IV edycji Programu Szkoleniowego I Love Poland

KM

Przeładunki w Porcie Północnym

BS

Polski potencjał morski i kandydatura do Rady IMO

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie