Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Po wyzwoleniu Wyspy Węży statki z żywnością mogą korzystać z kanału Bystre

W związku z wyzwoleniem Wyspy Węży od sił rosyjskich statki transportujące produkcję rolną mogą korzystać z kanału Bystre w ukraińskiej części delty Dunaju – poinformowało w sobotę ukraińskie ministerstwo infrastruktury.

„Biorąc pod uwagę uwolnienie od rosyjskich wojsk Wyspy Węży i nagromadzenie dużej liczby statków oczekujących na przepłynięcie przez kanał Sulina, statki transportujące produkcję rolną mogą wykorzystywać kanał Bystre głębokowodnego toru Dunaj-Morze Czarne” – napisał resort na Facebooku (https://tinyurl.com/5e92xp5s).

Wyspa Węży w północno-zachodniej części Morza Czarnego, leżąca przy głównych szlakach żeglugowych do Odessy i sąsiednich portów, została zajęta przez Rosję pierwszego dnia inwazji na Ukrainę, 24 lutego. Następnie, według strony ukraińskiej, Rosjanie rozmieścili tam zmodernizowane systemy rakiet przeciwlotniczych, stacje walki elektronicznej i inną broń oraz sprzęt, by zapewnić osłonę dla ewentualnego desantu lub zmasowanego ostrzału Odessy.

Siły Zbrojne Ukrainy przeprowadziły w ostatnich tygodniach ataki na rosyjski garnizon na wyspie przy użyciu pocisków i dronów. 30 czerwca Andrij Jermak, szef biura prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, powiedział, że na wyspie nie ma już żołnierzy rosyjskich. 

źródło PAP/ fot.Ministry of Defense Ukraine

Zobacz podobne

Grupa Azoty planuje w przyszłym roku weryfikację celów strategii na lata 2021-2030

KM

Okręt USA naruszył suwerenność ChRL na Morzu Wschodniochińskim

KM

Jeden z najbardziej tajemniczych obiektów na polskich jeziorach

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie