Polski Portal Morski
Aktualności Historia

Poznaj historię „Orła” w Gdyni

Szukasz sposobu na spędzenie czasu w Gdyni w duchu militarnych i morskich zainteresowań? Jednym z ciekawszych pomysłów będzie przyjrzenie się śladom legendarnego ORP „Orzeł”, których trop prowadzi przede wszystkim do Muzeum Marynarki Wojennej, ale sama historia dotyka też innych miejsc w mieście, w którym stacjonował polski okręt podwodny.

Kinomaniacy, których interesuje historia polskiej floty już od dłuższego czasu czekają z niecierpliwością na wielką premierę dużej produkcji fabularnej poświęconej bohaterskiej załodze okrętu podwodnego ORP „Orzeł”. Zanim jednak na srebrne ekrany trafi film Jacka Bławuta z gwiazdorską obsadą, warto poznać historię legendy na bazie już dostępnych, historycznych źródeł – a ich w Gdyni znajdziemy co niemiara.

Pamiątki, ślady i makiety

W końcu to w Gdyni działa Muzeum Marynarki Wojennej, czyli placówka, która – rzecz jasna – może pochwalić się pokaźną kolekcją eksponatów związanych nie tylko z samym okrętem, ale i z jego załogą. To tutaj można przyjrzeć się z bliska przedmiotom czy dokumentom, które choćby w małym stopniu pozwalają poznać trudne perypetie polskiego okrętu podwodnego.

Regularnie muzealne zbiory są uzupełniane o kolejne ślady pamięci po ORP „Orzeł”, które udaje się pozyskać m.in. dzięki inicjatywom krewnych członków załogi lub pasjonatów historii. W ten sposób zaledwie kilka miesięcy temu Muzeum Marynarki Wojennej weszło w posiadanie oryginalnej bandery wojennej i absolutnej perły – munduru zastępcy dowódcy okrętu, porucznika marynarki Andrzeja Piaseckiego. Oba eksponaty wcześniej można było zobaczyć jedynie w Wielkopolskim Muzeum Wojskowym w Poznaniu.

„Orzeł” jak żywy

W zrozumieniu tego, na czym polega legenda „Orła” pomogą też przede wszystkim makiety i modele, dzięki którym możemy zobaczyć, jak prezentował się na żywo zaginiony w niewyjaśnionych do dziś okolicznościach okręt. Prób odtworzenia jego pierwotnych kształtów, oczywiście w odpowiednio pomniejszonej skali, było wiele, a w Gdyni pojawiają się efekty kilku z nich.

Jedna z najbardziej spektakularnych w odbiorze, bo precyzyjna na tyle, że zdolna udawać „Orła” na filmowym ekranie jest około 6-metrowa makieta, która pracowała na planie wspomnianego wcześniej filmu Jacka Bławuta, „Orzeł. Ostatni patrol”. Do Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni ten wyjątkowy model trafił pod koniec kwietnia tego roku i aż do końca czerwca można było podziwiać go na stałej ekspozycji.

To blisko 200-kilogramowa makieta autorstwa Dariusza Stasiaka o przekroju 30 cm, prawdopodobnie największa konstrukcja tego typu na świecie. Powstała ze stalowych rur prostokątnych i wręg ze sklejki wycinanej laserem, a o szczegóły i detale zadbała filmowa scenografka, Marcelina Kunikowska-Początek pod okiem konsultantów historycznych.

Jeśli nie zdążyliście zobaczyć odtworzonego w mniejszej skali okrętu na własne oczy, to nic straconego. Nieco mniejsza, ale łatwiej dostępna i możliwa do dotknięcia makieta legendarnego okrętu znajduje się też na Molo Południowym – od czerwca zeszłego roku.

Aby ją zobaczyć (i poczuć, bo jest dostosowana przede wszystkim do potrzeb osób niewidomych), należy udać się w pobliże pasa zieleni między al. Jana Pawła II i nabrzeżem Pomorskim, na wysokości Daru Pomorza i ORP „Błyskawica”. To miniatura z brązu projektu Stanisława Wysockiego i jego syna Michała, która powstała w ramach projektu „Zobaczyć Świat Rękoma” Rotary Clubu Gdańsk-Gdynia-Sopot.

ORP „Orzeł” to niezmiennie także obiekt zainteresowania prywatnych pasjonatów i kolekcjonerów. To właśnie z prywatnej kolekcji nieżyjącego już profesora Mariana Zembali do zbiorów Muzeum Marynarki Wojennej trafił w 2017 roku 230-centymetrowy model okrętu. Placówka wśród eksponatów związanych z historią tej jednostki posiada też m.in. oryginalne plany okrętu z lat 30. ubiegłego wieku.

Źródło: https://www.gdynia.pl/co-nowego,2774/poznaj-historie-orla-w-gdyni,566976

Fot.: Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Zobacz podobne

Senackie komisje przyjęły nowelę ustawy o pracy na morzu

BS

Podsumowanie tygodnia 30/2021, a w nim m.in. Stena RoRo zamawia kolejne nowe promy

KM

Kanada nakłada nowe sankcje na Rosję i wysyła okręty na Bałtyk

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie