Polski Portal Morski
Aktualności

Światowy Kongres Ukraińców chce, by kanadyjski sąd zablokował zwrot turbiny do Nord Stream 1

Światowy Kongres Ukraińców (UWC) zwrócił się do Sądu Federalnego Kanady, by orzekł o zasadności zwrotu do Niemiec turbiny do gazociągu Nord Stream 1 i go zablokował. Rząd Kanady w sobotę wydał czasową zgodę na zwrot tej turbiny, robiąc wyjątek od własnych sankcji na Rosję za jej agresję na Ukrainę.

„We wniosku podtrzymano, że decyzja przyznania zgody nie była uzasadniona, przejrzysta lub właściwie rozpatrzona” – napisał UWC we wtorkowym komunikacie. Wniosek został złożony do Sądu Federalnego, rozpatrującego w Kanadzie część spraw dotyczących federalnej jurysdykcji.

Cytowani w komunikacie prawnicy wskazali, że jeśli sąd zgodzi się z argumentami UWC, może unieważnić zgodę wydaną przez rząd w Ottawie.

Cytowany w komunikacie przewodniczący UWC Paul Grod nazwał decyzję Kanady „poważną pomyłką”. „W ostatnich dniach Światowy Kongres Ukraińców wspólnie z Kongresem Ukraińsko-Kanadyjskim zwracał się do rządu Kanady o odwołanie uchylenia decyzji przekazanej (firmie) Siemens Canada (pozwalającej na zwrot naprawionej turbiny do Nord Stream 1 do Niemiec); dotychczas nasze działania były bezowocne i nie pozostało nam nic innego niż podjąć działania prawne” – podkreślono w komunikacie.

Rząd w Ottawie, po naciskach ze strony Berlina, zapowiedział w sobotę, że zrobi wyjątek od sankcji wobec Rosji i odeśle serwisowaną w Kanadzie turbinę z powrotem do Niemiec. Minister zasobów naturalnych Kanady Jonathan Wilkinson wskazywał na obawy Niemiec i innych krajów europejskich, dotyczące m.in. zapewnienia ogrzewania zimą. Zwrot nastąpi na mocy specjalnego – czasowego i odwoływalnego – zezwolenia. Jednocześnie Kanada zapowiedziała dalsze sankcje wobec Rosji.

W poniedziałek Departament Stanu USA poparł decyzję Kanady w sprawie zwrotu turbiny do Niemiec, podkreślając w komunikacie, że pozwoli to “w krótkim terminie Niemcom i innym krajom Europy uzupełnić rezerwy gazu”, a jednocześnie – wskazano – trwają poszukiwania rozwiązań pozwalających uniezależnić kraje Europy od dostaw surowców energetycznych z Rosji.

źródło PAP/ fot.JOHN MACDOUGALL / AFP/EAST NEWS

Zobacz podobne

Norweska komisja podała powód zatonięcia fregaty Helge Ingstad

BS

Do końca układania Nord Stream 2 zostało mniej niż 10 km

JJ

Największe porty chcą współpracować z Elblągiem. „Potoki towarów jeszcze nie płyną”

AZ

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie