Polski Portal Morski
Aktualności Historia Stocznie

100 lat Stoczni Wojennej w Gdyni

Jest ważnym ogniwem modernizacji polskiej marynarki wojennej. Projektuje, remontuje stare i wkrótce wybuduje także nowe okręty. Mowa o Stoczni Wojennej w Gdyni, która świętuje stulecie swojej działalności. W zakładzie realizowany będzie jeden z największych programów w historii naszej zbrojeniówki. W ramach projektu „Miecznik” polska marynarka ma zyskać trzy nowe fregaty rakietowe.

Nie Gdańsk, nie Szczecin, a Gdynia. To tu znajduje się najstarsza polska stocznia – Stocznia Wojenna, której początki sięgają 1922 roku. Podmiot kontynuuje tradycję Stoczni Marynarki Wojennej, która w 2009 roku ogłosiła upadłość, a obecnie działa pod szyldem Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Zakład powoli odżywa i nastawia się na rozwój – podkreśla szefostwo.

Stocznia Wojenna to powód do dumy dla całego miasta. W ramach programu „Miecznik” Polska Marynarka Wojenna ma pozyskać trzy fregaty rakietowe. Zadanie zrealizują polskie stocznie, w tym także gdyńska. Wart 8 mld złotych „Miecznik” to największy program realizowany przez polską zbrojeniówkę od kilkudziesięciu lat. Program niezwykle ważny, szczególnie w kontekście trwającej agresji Rosji na Ukrainę.

źródło TVP/fot.Wikipedia Nikodem Nijaki 

Zobacz podobne

Do Portu Gdańsk przypłynęły wojskowe ambulanse dla Ukrainy

PL

Wiadukt nad torami usprawni przewozy w gdańskim porcie

BS

Politechnika Morska w Szczecinie zaprasza na spotkanie: „Przerzutka na SDG – kampania akademicka na rzecz zrównoważonego rozwoju” 

Pio Su

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie