Polski Portal Morski
Aktualności Polska Morska TV Porty

Największy dźwig pływający w Porcie Gdańsk

Przedstawiamy Maję największy dźwig pływający pracujący w Porcie Gdańsk. Obecnie demontuje 12 sztuk 42T prefabrykatów w gdańskim porcie. 

Ten jeden z największych europejskich dźwigów pływających powstał w 1980 roku w Sewastopolu, jeszcze w czasach i na obszarze Związku Radzieckiego. Nazwa dobrana wyjątkowo trafnie, kojarzy się z bajkową pszczółką i wpisaną w tę postać zaradnością i pracowitością.

Na sporej platformie funkcjonują dwa żurawie o udźwigu 330 i 100 ton. Możliwość obrotu ramienia o 360° decyduje o funkcjonalności jednostki i szerokich możliwościach jej zastosowania. Maja pojawia się w stoczniach, portach i na otwartym morzu. Dźwig pomaga przy przeładunku generatorów, transformatorów, komponentów elektrowni wiatrowych, a nawet przy wodowaniu mniejszych jednostek. Nietypowym zadaniem był udział w demontażu mostu w łotewskiej Lipawie.

Jednostka przez wiele lat była największym dźwigiem pływającym w Polsce, ale w maju 2017r. została zdetronizowana przez dźwig Consul z gdańskiej stoczni Marine Projects Ltd.

źródło info gdańsk,PORR S.A. / fot. / mat. filmowy PORR S.A.

Zobacz podobne

Zbigniew „Baca” Żochowski upamiętniony

JJ

Gróbarczyk: preferowanym przez nas rozwiązaniem jest morska energetyka wiatrowa

BS

Chiny wezwały USA do zmniejszenia aktywności wojskowej na pobliskich morzach

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie