Polski Portal Morski
Aktualności Stocznie Turystyka

„Stocznia” – najnowsza wystawa czasowa w Europejskim Centrum Solidarności

„Stocznia” to tytuł najnowszej wystawy czasowej prezentowanej w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Na wystawie, która zostanie otwarta w piątek, zaprezentowanych zostanie ponad 240 eksponatów pochodzących m.in. od byłych pracowników gdańskiej stoczni.

W Europejskim Centrum Solidarności w piątek o godz. 17 zostanie uroczyście otwarta wystawa czasowa zatytułowana „Stocznia”. Na 470 metrach kwadratowych zaprezentowanych zostanie ponad 240 eksponatów pochodzących ze zbiorów 50 instytucji i osób prywatnych.

Na ekspozycji znajdą się: narzędzia pracy i ubrania stoczniowców, plakaty, dyplomy zakładowe, legitymacje czy model statku a także zdjęcia, filmy i multimedia.

Warte uwagi są tzw. przedmioty symboliczne, takie jak: kopia bucika należącego do dziewczynki, pasażerki storpedowanego w 1915 roku transatlantyku „Lusitania” (oryginał znajduje się w zbiorach muzeum w Liverpoolu), popielniczka, wykonana przez ucznia narodowości polskiej ze szkoły przyzakładowej Danziger Werft (1934) czy kufajka stoczniowa ze śladem po kuli z grudnia 1970 roku. Jak wskazują kuratorzy wystawy – wiele z tych eksponatów zostanie pokazanych szerokiej publiczności po raz pierwszy.

Dyrektor ECS Basil Kerski powiedział, że wystawa jest hołdem złożonym tym wszystkim ludziom, którzy tutaj pracowali, ale też stracili życie podczas wojny. „Wystawa pokazuje też, jakie trudnym miescem była stocznia, jednoznacznie politycznie negatywnym. Ono nie miało służyć ludzkości, prawom człowieka. I paradoksem, ale też pięknem historii jest, że właśnie w takim miejscu ludzie się zbuntowali” – przypominał dyrektor ECS.

Kuratorzy wystawy wskazują, że osią opowieści nie jest historia przemysłu czy innowacji technologicznych, ale człowiek – najważniejszy element stoczniowego świata.

„Opowiadamy o 150 latach przemysłu okrętowego w tym miejscu” – tłumaczyła kuratorka wystawy dr Magdalena Staręga. Wskazała również, że wystawa dotyczy nie tylko Stoczni Gdańskiej, ale również tych stoczni, które są z nią genealogicznie powiązane, a więc o Królewskiej, Cesarskiej, Danziger Werft, Schichaua, Gdańskiej Stoczni Remontowej.

Podkreśliła, że jest to ogromny zakres materiału, bogactwo obiektów i źródeł. „Jako zespół kuratorski zastanawialiśmy się przez długi czas, jak to dziedzictwo opowiedzieć, co ta Stocznia dla nas znaczy, co jest w niej najważniejsze i wyłoniliśmy 10 tematów historycznych i trzy współczesne. W centrum naszej opowieści niezmiennie pozostaje człowiek” – podkreśliła kuratorka.

Zapewniła, że na każdym etapie pracy zespół autorów wystawy konsultował się m.in. ze Stowarzyszeniem Strażników Stoczni Gdańskiej, które tworzą dawni pracownicy tej instytucji.

Główna specjalistka ds. komunikacji ECS Grażyna Pilarczyk podkreśliła w przesłanym komunikacie, że „Stocznia” jest największą wystawą czasową, jaką zespół ECS zorganizował od chwili otwarcia wystawy stałej o rewolucji Solidarności w siedzibie przy pl. Solidarności 1. „Co warte odnotowania, stocznia jest przedmiotem badań ECS od chwili powołania instytucji w 2007 roku” – mówiła Pilarczyk.

Wystawa zostanie zaprezentowana na parterze ECS w sali wystaw czasowych. W przeszklonym pomieszczeniu powstała imitacja stoczni ze stali i blachy. Zwiedzający w trakcie oglądania ekspozycji będą mogli przejść trasę od bramy przez burtę statku w doku i dźwigi – aż po pochylnie.

Wystawa będzie czynna codziennie w godzinach otwarcia wystawy stałej ECS. Będzie ją można oglądać do września 2023 roku.

Zespół kuratorski tworzą: Agnieszka Bacławska-Kornacka, Basil Kerski, dr Konrad Knoch, Monika Krzencessa-Ropiak, dr Magdalena Staręga, która całość koordynowała. Scenografię i projekt graficzny wystawy opracował Mirosław Miłogrodzki.

Bilety w kasie ECS będą sprzedawane od piątku. Kasy są zamykane na godzinę przed zamknięciem budynku. Bilet normalny kosztuje 15 złotych, bilet ulgowy i grupowy – 10 zł.

Przez najbliższy weekend po wystawie będą oprowadzali kuratorzy (bilet normalny – 15 zł, ulgowy – 10 zł). W sobotę o godz. 11 po wystawie oprowadzi dr Przemysław Ruchlewski, o godz. 15 dr Magdalena Staręga, a o godz. 17 Agnieszka Bacławska-Kornacka. W niedzielę o godz. 11 po wystawie będzie oprowadzała dr Magdalena Staręga, o godz. 15 dr Konrad Knoch.

źródło PAP/ fot.Zenon Mirota / Zbiory ECS

Zobacz podobne

Źródło w KE: problem amunicji na dnie Bałtyku to dla nas sprawa wyjątkowej wagi

AB

Blinken przekazał Niemcom, że zaangażowanie w budowę Nord Stream 2 jest zagrożone sankcjami USA

AB

Katastrofa promu w Bangladeszu, nie żyje 26 pasażerów

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie