Polski Portal Morski
Aktualności Offshore Ważne

PKN Orlen: Baltic Power podpisała umowę na transport i instalację morskich turbin wiatrowych

Firma Baltic Power podpisała umowę na transport i instalację ok. 70 turbin dla morskiej farmy wiatrowej. Inwestycja, która ma być realizowana w latach 2024-2026 zakłada powstanie farmy o łącznej mocy wytwórczej do 1,2 GW – poinformował PKN Orlen w poniedziałek.

Spółka z Grupy Orlen oraz duńska firma Cadeler podpisały umowę rezerwacyjną na transport i instalację około 70 turbin dla morskiej farmy wiatrowej Baltic Power – wspólnego projektu PKN Orlen i Northland Power Inc. W kolejnych krokach spółka wybierze dostawców turbin, fundamentów, kabli wewnętrznych i eksportowych, wykonawców morskich i lądowych stacji elektroenergetycznych oraz serwisu i utrzymania farmy. Inwestycja, której realizacja planowana jest na lata 2024-2026 zakłada powstanie farmy o łącznej mocy wytwórczej do 1,2 GW – poinformował w poniedziałek PKN Orlen.

PKN Orlen poinformował, że firma Cadeler specjalizuje się w montażu turbin offshore. Od 2012 roku zainstalowała blisko 400 morskich turbin wiatrowych i ponad 500 fundamentów, które łącznie produkują energię dla ponad 5,5 miliona europejskich gospodarstw domowych.

Dodano, że podpisana umowa rezerwacyjna gwarantuje dostępność specjalistycznego statku przeznaczonego do instalacji turbin podczas fazy budowy. Umowa właściwa zostanie podpisana po podjęciu przez spółkę Baltic Power finalnej decyzji inwestycyjnej.

Zaznaczono, że w czerwcu br. spółka Baltic Power – jako pierwsza spośród deweloperów na polskiej części Bałtyku – sfinalizowała badania geotechniczne.

„Pomiary prowadzone były na liczącym ponad 130 km kw. obszarze farmy oraz liczącej ponad 30 km trasie kablowej wyprowadzającej energię z morza na ląd. W ramach realizowanych prac zespół kilkuset badaczy, techników i operatorów wykonał tysiące pomiarów i sondowań. Łącznie statki biorące udział w kampanii pracowały ponad 20 tysięcy godzin. W tym czasie wykonano kilka tysięcy metrów specjalistycznych wierceń w miejscach planowanych posadowień elementów infrastruktury farm. Ich głębokość w zależności od miejsca prowadzenia badań sięgała nawet kilkudziesięciu metrów” – podał PKN Orlen.

Przypomniano, że obok zaawansowanego projektu Baltic Power o mocy do 1,2 GW, Grupa Orlen wystąpiła także o jedenaście koncesji, których łączny potencjał szacowany jest na ponad 10 GW. To moc, która byłaby w stanie zaspokoić 25 proc. zapotrzebowania Polski na energię elektryczną. Ponadto, koncern analizuje możliwość realizacji podobnych inwestycji na litewskim i łotewskim obszarze Bałtyku.

Zgodnie z Polityką Energetyczną Polski do 2040 roku na polskich wodach ma powstać od 9 do 11 GW mocy zainstalowanych w źródłach odnawialnych. Inwestycje w porty, realizowane z udziałem polskich dostawców, będą znaczącym impulsem dla rozwoju regionów oraz krajowej gospodarki – zaznaczono w komunikacie.

„Zeroemisyjna energetyka to fundament długofalowego rozwoju Grupy Orlen. Już dzisiaj posiadamy około 650 MW mocy zainstalowanych w odnawialnych źródłach i chcemy dynamicznie zwiększać ten udział. Prowadzimy zaawansowane prace przy pozyskiwaniu lokalizacji portowych i nawiązujemy współpracę ze sprawdzonymi dostawcami” – stwierdził cytowany w komunikacie prasowym prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

„Jesteśmy przekonani, że doświadczenie zdobyte przy projekcie Baltic Power umożliwi nam efektywną realizację kolejnych projektów morskiej energetyki wiatrowej” – dodał prezes.

Transport i instalacja turbin jest jednym z krytycznych zadań podczas realizacji morskiej farmy wiatrowej. Zarezerwowano właśnie specjalistyczny statek, który będzie w stanie je wykonać. Na całym świecie jest jedynie około 15 takich jednostek, zdolnych do instalacji turbin najnowszej generacji” – podał PKN Orlen na swoim Twitterze

Źródło: PAP Fot.: PKN Orlen

Zobacz podobne

Wszystkie trzy tłocznie Baltic Pipe w Polsce po odbiorach technicznych

BS

Jacht I Love Poland po raz kolejny wystartuje w prestiżowym wyścigu Rolex Middle Sea Race

BS

Początek działalności Akademii Wodorowej

JK

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie