Polski Portal Morski
Aktualności

Rosja planuje rozwój transportu na Północnej Drodze Morskiej

Rosja planuje budowę 12 terminali portowych i 153 jednostek pływających, w tym 12 lodołamaczy i 46 statków poszukiwawczo-ratowniczych dla Północnej Drogi Morskiej. Działania będą podejmowane w ramach „Planu rozwoju Północnej Drogi Morskiej do 2035 roku”.

Plan przewiduje modernizację i budowę infrastruktury i podejść portowych, kolejowych i rzecznych. Tworzenie korytarzy transportowych oraz pogłębianie akwenów w rejonie Północnej Drogi Morskiej. Kolejna część planu związana jest z rozwojem arktycznej floty ładunkowej i floty lodołamaczy. Zaplanowano budowę 153 jednostek pływających, w tym 12 lodołamaczy i 46 statków poszukiwawczo-ratowniczych. Finansowanie planu rozwoju Północnej Drogi Morskiej do 2035 roku może wynieść około 2 bln rubli.

W sierpniu przedstawiony harmonogram inwestycji musi jeszcze zatwierdzić rząd Federacji Rosyjskiej.
Północna Droga Morska jest jednym z trzech ważnych szlaków żeglugowych w rejonie Arktyki. Oprócz tego szlaku znajduje się tu jeszcze Trasa Transpolarna i przejście Północno-Zachodnie, które nie ma istotnego znaczenia gospodarczego.

źródło Infomare/ Fot. Rosatom

Zobacz podobne

8576 osób na Międzynarodowym Zlocie Morsów w Mielnie

KM

ORP Orkan tonie storpedowany na Atlantyku

BS

PGNiG Upstream Norway będzie miała łącznie 104 koncesje

PL

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie