Polski Portal Morski
Aktualności

Dostawy węgla do Portu morskiego Świnoujście

W niedzielę przy Nabrzeżu Górników zacumował ORIENT CAVALIER, który przypłynął z Gladstone z ładunkiem prawie 96 tys. ton węgla australijskiego. Jest to kolejny wyraz budowania bezpieczeństwa energetycznego naszego państwa.

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa powiedziała, że dostawy węgla do Polski płyną i będą płynąć. Szefowa resortu uczestniczyła w odprawie premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie aktualnej sytuacji na rynku węgla.

W TVP Info Anna Moskwa podkreśliła, że węgiel zamawiają między innymi państwowe spółki PGE Paliwa i Węglokoks, a premier zdecydował o zwiększeniu wolumenu sprowadzanego przez spółki skarbu państwa węgla. – Tak żeby zabezpieczyć bieżące potrzeby, ale też żeby mieć rezerwy – mówiła.

Minister klimatu i środowiska podkreśliła również, że w związku z unijnym embargiem kraje, które sprowadzają węgiel, mają też określoną przepustowość portów. Dużym wyzwaniem logistycznym jest również rozprowadzenie węgla dalej po kraju. – Rozważamy różne warianty – mówiła Anna Moskwa.

Minister klimatu i środowiska dodała, że węgiel jest przeznaczony zarówno dla elektrociepłowni jak i osób prywatnych oraz małych przedsiębiorców. Anna Moskwa obiecała, że w najbliższych dniach przedstawi szczegóły na temat przyszłych dostaw węgla.

Rzecznik rządu Piotr Mueller przekazał, że jutro pojawią się szczegóły na temat refinansowania ceny węgla. Temat ma być omawiany na posiedzeniu Rady Ministrów.

W dzisiejszej odprawie premiera wzięli udział także wicepremier Jacek Sasin i ministrowie innych resortów oraz szefowie spółek PGG, Węglokoks i PGE. Celem spotkania było zapewnienie właściwej dostępności i ceny węgla.

Źródło: PAP Fot.: HHM / Dietmar Hasenpusch

Zobacz podobne

Dowódca 3 FO i 8 FOW mianowani na kontradmirałów

AB

Cięcie blach pod budowę nowego statku w Stoczni Crist

KM

MAP o porcie w Elblągu: łatwiej znaleźć finansowanie dla portu państwowego niż samorządowego

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie