Polski Portal Morski
Aktualności Środowisko Turystyka

Budowa ostróg brzegowych na Półwyspie Helskim na finiszu!

Aktualny stan zaawansowania prac to 95%!Na zlecenie Urzędu Morskiego w Gdyni wykonany został projekt nowego systemu ostróg na odcinku brzegu Półwyspu Helskiego, który jest zagrożony procesami erozyjnymi – od portu Władysławowo do Kuźnicy .

Między Władysławowem a Kuźnicą zabezpieczany jest brzeg morski Mierzei przed zanikiem plaż i erozją. W tym celu zbudowane zostały ok. 100-metrowe ostrogi, czyli rzędy drewnianych pali wbitych w dno morza prostopadle do brzegu. Łącznie na ponad 12-kilometrowym odcinku plaż, w odległości 90 metrów od siebie, powstanie 136 ostróg .System składa się ze 120 szt. ostróg o długości 100 m każda i 16 szt. ostróg o długości 20÷95 m, wykonanych z pali drewnianych o średnicy ok. 30 cm i długości od 4 do 10 m. Łączna ilość pali do wbicia wynosi 31 518. W ramach ochrony brzegu poza budową systemu ostróg, przewidywane jest również odtworzenie plaży na omawianym odcinku brzegu morskiego do szerokości minimum 40 m (odległość od podstawy wydmy do linii brzegowej). Odpowiednio zasilona plaża wraz z ostrogami będzie stanowić kompleksową formę ochrony brzegu morskiego i wydmy.

źródło wuprohyd, PORR S.A./ fot. PORR S.A.

Zobacz podobne

Trąba wodna w okolicy Półwyspu Helskiego

BS

I zmiana PKW TURCJA powróciła do kraju

BS

Są już wszystkie elementy potrzebne do I etapu rozbudowy Terminala LNG

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie