Polski Portal Morski
Aktualności Środowisko Turystyka

Budowa ostróg brzegowych na Półwyspie Helskim na finiszu!

Aktualny stan zaawansowania prac to 95%!Na zlecenie Urzędu Morskiego w Gdyni wykonany został projekt nowego systemu ostróg na odcinku brzegu Półwyspu Helskiego, który jest zagrożony procesami erozyjnymi – od portu Władysławowo do Kuźnicy .

Między Władysławowem a Kuźnicą zabezpieczany jest brzeg morski Mierzei przed zanikiem plaż i erozją. W tym celu zbudowane zostały ok. 100-metrowe ostrogi, czyli rzędy drewnianych pali wbitych w dno morza prostopadle do brzegu. Łącznie na ponad 12-kilometrowym odcinku plaż, w odległości 90 metrów od siebie, powstanie 136 ostróg .System składa się ze 120 szt. ostróg o długości 100 m każda i 16 szt. ostróg o długości 20÷95 m, wykonanych z pali drewnianych o średnicy ok. 30 cm i długości od 4 do 10 m. Łączna ilość pali do wbicia wynosi 31 518. W ramach ochrony brzegu poza budową systemu ostróg, przewidywane jest również odtworzenie plaży na omawianym odcinku brzegu morskiego do szerokości minimum 40 m (odległość od podstawy wydmy do linii brzegowej). Odpowiednio zasilona plaża wraz z ostrogami będzie stanowić kompleksową formę ochrony brzegu morskiego i wydmy.

źródło wuprohyd, PORR S.A./ fot. PORR S.A.

Zobacz podobne

Rozformowanie 9 Flotylli Obrony Wybrzeża w Helu

KM

Kolejny morski kosz na śmieci zacumuje w gdańskiej marinie

KM

Od niedzieli wystawa „Polska nad Bałtykiem w plakacie 20-lecia międzywojennego”

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie