Polski Portal Morski
Aktualności

Minister Moskwa: tej zimy Polska musi importować węgiel

Polskie kopalnie mogą zwiększyć wydobycie, ale jest to proces długotrwały; tej zimy musimy wspierać się importem – powiedziała w piątek minister klimatu Anna Moskwa. Jak dodała, węgiel kupuje się przed sezonem grzewczym, stąd pomysł dodatku węglowego.

Jak mówiła Anna Moskwa w Polsat News, dziś w polskich kopalniach trwają działania optymalizujące, jak wydłużenie czasu pracy, czy szybszy wywóz. Jesteśmy w stanie zwiększyć wydobycie, ale nie w trzy miesiące, to jest kwestia 12, 15 czy 18 miesięcy – mówiła, dodając, że „jeżeli chodzi o tę zimę, musimy wspierać się importem”.

Jak przypomniała minister, przez lata większość gospodarstw domowych zaopatrywała się w węgiel rosyjski. Wraz z wprowadzeniem embarga ten węgiel będzie zastępowany węglem, które „teraz do Polski płynie i stopniowo będzie do polskich gospodarstw trafiał” – powiedziała.

W piątek Sejm przyjął ustawę o dodatku węglowym, przewidującą 3 tys. zł dla każdego gospodarstwa domowego, używającego węgla do ogrzewania. „Na dzisiaj najbardziej istotne było to, aby wesprzeć tych, którzy muszą kupić węgiel. Nie mogliśmy zapomnieć o tej grupie, stąd ta szybka reakcja” – mówiła minister, dodając, że węgiel trzeba kupować przed sezonem, czyli właśnie teraz.

Pytana o grupę gospodarstw, które wymieniły ogrzewanie węglowe na inne, i w efekcie nie dostanie na mocy ustawy wsparcia takiego, jak te ogrzewające się węglem, minister Moskwa odparła, że grupa ta dostała na wymianę dotacje, wsparcie z programu Czyste powietrze, czy ulgę termomodernizacyjną.

źródło PAP/ fot.Tadeusz Urbaniak Port Gdynia

Zobacz podobne

Wspomnienia z „Darem Młodzieży”

BS

 Brak chętnych na gaz z kosztownego nowego terminala LNG w Finlandii

BS

Port w Kołobrzegu na podium

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie