Polski Portal Morski
Aktualności Ministerstwo

Premier: minister Gróbarczyk spotka się armatorami rybołówstwa i uzgodnią szczegóły pomocy

Premier Mateusz Morawiecki w sobotę w Wejherowie, zapewnił przedstawiciela armatorów rybołówstwa (którzy mają zakaz połowu dorsza na Bałtyku), że w ciągu 3-4 tygodni dojdzie do spotkania między nimi a wiceministrem Gróbarczykiem. W trakcie spotkania dojdzie do uzgodnień rozwiązań – zapewnił premier.

Premier Mateusz Morawiecki w sobotę spotkał się z mieszkańcami Wejherowa (woj. pomorskie). W spotkaniu zorganizowanym w szkole podstawowej Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego, uczestniczyło ok. 200 osób. Kilkoro z nich, po wystąpieniu premiera zadało mu pytania.

Jedną z takich osób był przedstawiciel sztabu kryzysowego Stowarzyszenia Armatorów Jachtów Komercyjnych i Sportowych. W trakcie wypowiedzi zarzucił premierowi, że strona rządowa nie podjęła z nimi jakiegokolwiek dialogu w celu rozwiązania ich sytuacji, czyli obowiązującego ich zakazu połowu dorsza we wschodniej części Morza Bałtyckiego.

Premier Morawiecki podkreślił, że są to regulacje europejskie. „Gdyby zależało to od Polski, to moglibyście łowić dorsze. My nie wprowadzamy zakazów” – stwierdził.

Premier doprecyzował, że przedstawicielom Armatorów Jachtów Komercyjnych i Sportowych chodzi o to, „żeby państwo polskie pokryło część strat”.

„Mogę się zobowiązać, że dojdzie do spotkania z państwa organizacją w ciągu 3-4 tygodni, na najbliższej komisji i poprzez pana wiceministra Gróbarczyka doprowadzimy do tego, aby wyjaśnić to, co do tej pory zostało zrobione” – tłumaczył.

Zapewnił, że „w krótkim czasie zrobimy to, co jest w mocy Państwa Polskiego”.

„My nie żałujemy środków tam, gdzie możemy i powinniśmy je przeznaczać” – podkreślił Morawiecki.

Armatorzy domagają się w całości spełnienia warunków porozumienia zawartego w styczniu 2020 z Ministerstwem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Zakładało ono m.in. możliwość złomowania jednostek, stworzenie osłony na czas opracowania przepisów przez ministerstwo i rekompensat dla załóg.

źródło PAP/ fot.Pixabay

Zobacz podobne

Polska Fundacja Narodowa gratuluje wyróżnienia „Rejs Roku 2020” kapitanowi „I Love Poland” Grzegorzowi Baranowskiemu

Autor

PGNiG może rozpocząć wiercenie na złożu w ZEA w połowie 2022 r.

BS

Światowy Dzień Morza 2021 na niebiesko

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie