Polski Portal Morski
Aktualności

Czwarta dostawa LNG dla PGNiG do Kłajpedy

Wczoraj w Świnoujściu, a dziś w Kłajpedzie odebrano kolejną dostawę LNG. Gazowiec Diamond Gas Metropolis dostarczył z USA do gazoportu Klaipedos Nafta na Litwie ok. 87 mln m3 gazu ziemnego (po regazyfikacji).

PGNiG dysponuje zdywersyfikowanym portfelem pozyskania gazu skroplonego. Spółka posiada kontrakty długoterminowe o łącznym wolumenie 12 mld m sześc. po regazyfikacji, podpisanymi z dostawcami z Kataru i USA. Z tego 7,4 mld m sześc. zostało zakontraktowane w formule Free on Board, co oznacza, że PGNiG samo decyduje o porcie przeznaczenia ładunku. Uzupełnieniem kontraktów terminowych są kontrakty spotowe, w tym również w formule FOB. W celu zwiększenia swojego potencjału na rynku LNG, PGNiG rozwija własną flotę jednostek do transportu gazu skroplonego, tzw. metanowców. Już w tym roku Spółka będzie dysponować trzema takimi statkami. Dwa z nich będą dostępne jeszcze w I półroczu, trzeci w kolejnym. Ponadto PGNiG podpisało umowy długoterminowego czarteru ośmiu metanowców, które zostaną zbudowane specjalnie na potrzeby Spółki. Pierwsza z tych jednostek wejdzie do użytku w 2023 roku.

Współpraca pomiędzy PGNiG i Klaipedos Nafta w zakresie LNG rozpoczęła się już dwa lata temu. Od kwietnia 2020 r. PGNiG jest wyłącznym użytkownikiem należącej do litewskiej spółki stacji przeładunkowej LNG w porcie w Kłajpedzie, skąd gaz jest dostarczany do odbiorców w postaci skroplonej za pomocą autocystern.

Źródło: PGNiG Fot.: NYK

Zobacz podobne

Pomorskie: We wszystkich kąpieliskach woda jest zdatna do kąpieli

KM

Niemiecka krytyka budowy terminalu to hipokryzja

KM

Saab dostarczy Marynarce Wojennej system do szkoleń w zwalczaniu okrętów podwodnych

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie