Polski Portal Morski
Aktualności

Najstarszy statek w Polsce opuści Szczecin?

Czy najstarszy statek w Polsce prom Gryfia opuści Szczecin? Dzisiaj mija termin składania ofert na kupno promu.

To już siódmy przetarg na statek, który stoi w basenie portowym i niszczeje od lat – mówi przewodnik Ryszard Kotla, długoletni pracownik Szczecińskiej Stoczni Remontowej „Gryfia”. 

– Uważam, że tu powinna być i taka jest moja opinia, ale nic na to nie poradzimy… Jestem przerażony tym, jak my żyjemy chwilą dzisiejszą, a nie mamy sentymentu do tradycji i historii. Jestem tym zbulwersowany – dodaje Kotla.

Cały czas istnieje groźba, że prom może opuścić Szczecin, a to jedna z wizytówek naszego miasta. Niedawno statek został wpisany do rejestru zabytków – przypomina Aleksander Ostasz, dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Świnoujściu. 

– Należy zrobić wszystko, żeby ona została, jest związana ze Szczecinem… To byłby wielki – moim zdaniem – wstyd, gdyby „Gryfia” opuściła Szczecin. Jednostka z taką historią powinna zostać w Szczecinie – podkreśla Ostasz.

Władze województwa chciały kupić prom za złotówkę. Zarząd Stoczni stwierdził, że nie może sprzedać promu w tej cenie.

Źródło/fot.: Radio Szczecin

Zobacz podobne

Prezydent Duda przybył do Sofii; weźmie udział w szczycie Inicjatywy Trójmorza

BS

ORP „Błyskawica” ma nowego dowódcę

BS

85 lat temu zginął gen. Gustaw Orlicz-Dreszer

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie