Polski Portal Morski
Aktualności

PGNiG: po połączeniu z PKN Orlen magazyny gazu pozostaną własnością nowo utworzonego koncernu

Po połączeniu PGNiG z PKN Orlen magazyny gazu pozostaną własnością nowo utworzonego koncernu; zmieni się tylko ich operator, na inną polską spółkę – podkreśliła w niedzielę spółka gazowa. Nie ma mowy o sprzedaży podziemnych magazynów gazu – dodała.

W niedzielę PGNiG odniosło się na Twitterze do połączenia z PKN Orlen, które – zgodnie z decyzją UOKiK – może dojść do skutku pod warunkiem wyzbycia się kontroli PGNiG nad Gas Storage Poland – operatorem magazynów gazu.

„W związku z nieprawdziwymi informacjami pojawiającymi się w mediach, wyjaśniamy: nie ma mowy o sprzedaży podziemnych magazynów gazu” – zapewniła spółka. „Po połączeniu PGNiG z PKN Orlen magazyny pozostaną własnością nowo utworzonego koncernu. Zmieni się tylko ich operator, na inną polską spółkę” – wyjaśniło PGNiG.

W piątek zarządy PGNiG i PKN Orlen uzgodniły plan połączenia obu spółek i parytet wymiany akcji PGNiG na akcje PKN Orlen. W zamian za jedną akcję PGNIG jego akcjonariusze otrzymają 0,0925 akcji Orlenu.

Wdrożenie planu połączenia nastąpi po decyzjach, które zostaną podjęte podczas Walnych Zgromadzeń Akcjonariuszy obydwu spółek. W prezentacji skierowanej do inwestorów Orlen poinformował, iż przewiduje, że Walne Zgromadzenie Orlenu odbędzie się we wrześniu, a PGNiG w październiku, natomiast połączenie zostanie zarejestrowane i sfinalizowane w październiku / listopadzie tego roku.

16 marca br. prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał warunkową zgodę na połączenie PKN Orlen i Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Transakcja może dojść do skutku pod warunkiem sprzedaży spółki Gas Storage Poland, która zarządza magazynami gazu należącymi obecnie do PGNiG.

źródło PAP/ fot.PGNiG

Zobacz podobne

24 plaże skażone wyciekiem ropy po tsunami na Pacyfiku

BS

Kolejny tankowiec z irańską ropą dla Libanu, łamiąc sankcje, przybył do syryjskiego portu

BS

Porozumienia sierpniowe – przełom „Solidarności”

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie