Polski Portal Morski
Aktualności

W Rosji zmniejsza się wydobycie gazu, to skutek odcięcia dostaw do Europy

Rosyjski Gazprom poinformował o spadku wydobycia gazu w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy br. Pomimo zwiększenia eksportu do Chin o prawie 61 proc., wydobycie spadło o 12 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem. To skutek odcięcia dostaw rosyjskiego surowca do Europy – informuje we wtorek niemiecki portal RND.

„Według wstępnych danych Gazprom wydobył 262,4 mld metrów sześciennych gazu, czyli o 12 proc. (35,8 mld m sześc.) mniej niż przed rokiem” – poinformowała w poniedziałek spółka na Telegramie.

Na taki wynik wpłynął gwałtowny spadek popytu z zagranicy – aż o ponad jedną trzecią (34,7 proc.) – komentuje RND. Za granicę sprzedano ok. 40 mld. m sześc. mniej niż w analogicznym okresie 2021 r. „To skutek odcięcia dostaw do Europy, Moskwa ograniczyła m.in. eksport gazu bałtyckim rurociągiem Nord Stream 1” – podkreśla RND.

Portal zwraca uwagę, że jednym kierunkiem, w którym rozwija się eksport rosyjskiego gazu są Chiny, do których surowiec sprowadzany jest rurociągiem „Siła Syberii”. Jednak wielkości dostaw rosyjskiego gazu do Chin nie można porównywać z eksportem do Europy – zaznacza RND. W 2021 r. Gazprom wyeksportował za pośrednictwem „Siły Syberii” zaledwie 10,39 m sześc. gazu. W tym samym czasie do Europy i Turcji sprowadzono ok. 180 mld m sześc. surowca.

Gazprom ogłosił w sobotę, żę wstrzymuje dostawy gazu na Łotwę. To kolejny kraj – m.in. po Polsce, Bułgarii i Danii – do którego Gazprom wstrzymał dostawy surowca w związku z odmową płacenia przez te państwa za gaz w rublach.

Źródło: PAP Fot.: Shutterstock

Zobacz podobne

Kongres Gospodarowania Wodami i Ochrony Przeciwpowodziowej

KM

Na największej wyspie Estonii ruszył patrol dronowy, monitorujący wody Estonii, Łotwy i Finlandii

BS

Navantia proponuje fregatę F-100 dla Marynarki Wojennej RP

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie