Polski Portal Morski
Aktualności

W Rosji zmniejsza się wydobycie gazu, to skutek odcięcia dostaw do Europy

Rosyjski Gazprom poinformował o spadku wydobycia gazu w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy br. Pomimo zwiększenia eksportu do Chin o prawie 61 proc., wydobycie spadło o 12 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem. To skutek odcięcia dostaw rosyjskiego surowca do Europy – informuje we wtorek niemiecki portal RND.

„Według wstępnych danych Gazprom wydobył 262,4 mld metrów sześciennych gazu, czyli o 12 proc. (35,8 mld m sześc.) mniej niż przed rokiem” – poinformowała w poniedziałek spółka na Telegramie.

Na taki wynik wpłynął gwałtowny spadek popytu z zagranicy – aż o ponad jedną trzecią (34,7 proc.) – komentuje RND. Za granicę sprzedano ok. 40 mld. m sześc. mniej niż w analogicznym okresie 2021 r. „To skutek odcięcia dostaw do Europy, Moskwa ograniczyła m.in. eksport gazu bałtyckim rurociągiem Nord Stream 1” – podkreśla RND.

Portal zwraca uwagę, że jednym kierunkiem, w którym rozwija się eksport rosyjskiego gazu są Chiny, do których surowiec sprowadzany jest rurociągiem „Siła Syberii”. Jednak wielkości dostaw rosyjskiego gazu do Chin nie można porównywać z eksportem do Europy – zaznacza RND. W 2021 r. Gazprom wyeksportował za pośrednictwem „Siły Syberii” zaledwie 10,39 m sześc. gazu. W tym samym czasie do Europy i Turcji sprowadzono ok. 180 mld m sześc. surowca.

Gazprom ogłosił w sobotę, żę wstrzymuje dostawy gazu na Łotwę. To kolejny kraj – m.in. po Polsce, Bułgarii i Danii – do którego Gazprom wstrzymał dostawy surowca w związku z odmową płacenia przez te państwa za gaz w rublach.

Źródło: PAP Fot.: Shutterstock

Zobacz podobne

Do Szczecina wpłynęły okręty Morskich Sił Zbrojnych NATO

Autor

Amerykański zbiornikowiec Military Sealift Command w Porcie Gdańsk

BS

Polsko-koreańskie rozmowy

PL

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie