Polski Portal Morski
Aktualności

Sowiecki pancernik Marat z wizytą w Gdyni

Była to pierwsza i jedyna wizyta okrętów sowieckiej floty, przed II wojną światową w Gdyni, jedocześnie jedyna wizyta pancernika w historii gdyńskiego portu (pomijając oczywiście zawinięcia okrętów pancernych Kriegsmarine do bazy Gotenhafen). W wizycie wraz z „Maratem” uczestniczyły kontrtorpedowce „Kalinin” i „Wołodarskij”. Zespół, pod komendą admirała Lwa Gallera – dowódcy Floty Bałtyckiej ZSRS, odwiedził Gdynię w ramach rewizyty za rejs polskich kontrtorpedowców „Wicher” i „Burza” do Leningradu. Polskie okręty gościły nad Newą w dniach 24 – 29 lipca 1934, pod komendą Dowódcy Floty kontradmirała Józefa Unruga. 

Miesięcznik „Morze” w październikowym numerze z 1934 pisał o gdyńskiej wizycie:”…Dzięki starannie opracowanemu programowi oraz sprężystej organizacji, pobyt gości sowieckich wypadł bardzo okazale i pozostawił na nich głębokie wrażenie. Na całość programu złożył się cały szereg imprez rozrywkowych, przyjęć oraz wycieczek, zorganizowanych zarówno dla oficerów, jak i załóg. Admirał Galler oraz dwunastu wyższych oficerów złożyło nadto wizytę polskim władzom wojskowym w Warszawie.” 

„Marat”, zbudowany w Petersburgu/Piotrogrodzie jako „Pietropawłowsk” (w służbie 1915), był jednym z drednotów typu „Gangut”. Brał udział w walkach toczonych  na Bałtyku podczas I wojny światowej oraz później, już w barwach „czerwonej floty”, z tzw. interwentami. W 1921 nazwę zmieniono na „Marat”. Podczas II wojny światowej po zbombardowaniu w 1941 przez Luftwaffe osiadł na dnie w Kronsztadzie. Podniesiony, używany był później jako pływająca bateria w obronie Leningradu. Złomowany został w 1953.

Źródło: http://muzeummw.pl/sowiecki-pancernik-marat-z-wizyta-w-gdyni/?fbclid=IwAR31rVUT3kULqBw7ixN02A5_Gz0R7kQVQaPtAGZKWy7DWMqzyDcHtXCFEto

Fot.: NAC

Zobacz podobne

W Świnoujściu na terminalu promowym pojawiły się kolejne elementy modernizowanego nabrzeża

AB

Politechnika Morska w Szczecinie rozpoczęła rekrutację na studia

BS

Rozpoczyna się remont kanału Piękna Góra na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich

JJ

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie