Polski Portal Morski
Aktualności

Rozmawiamy ze stroną czeską i słowacką o współpracy w ramach terminala FRSU

Analizujemy ostateczną przepustowość terminala FSRU. Rozmawiamy ze stroną czeską i słowacką na poziomie operatorów systemu gazowego, by wypracować wspólny model i wtedy zwiększyć przepustowość tego terminala – poinformowała w czwartek w Senacie minister klimatu Anna Moskwa.

„W Polsce planowany jest terminal FSRU, na dzisiaj w 2027 r. Mówimy o 6 mld m sześc. Tą ostateczną przepustowość terminala analizujemy, bo spada zapotrzebowanie na gaz. Jednocześnie zwróciła się do nas strona słowacka i czeska; prowadzimy rozmowy głównie na poziomie operatorów systemu – naszego Gaz-Systemy, by wypracować wspólny model i wtedy zwiększyć przepustowość tego terminala” – poinformował w czwartek podczas posiedzenia Senatu minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa.

Minister zaznaczyła, że w Polsce zużycie gazu ogółem to jest ok 20 mld m sześc. i konsekwentnie maleje, szczególnie w sektorze przedsiębiorstw.

„Obserwowaliśmy to już w tamtym roku. W tym roku nadal to zużycie spada i nie jest to tylko kwestia lata. Jeżeli porównamy rok do roku, bo mamy już to porównanie roczne, widzimy, że w różnych sektorach o ok. 20 proc. to zużycie w sposób naturalny spada. Sezon jesienno-zimowy to na pewno ceny, ale też kwestia zastępowania gazu innymi źródłami” – stwierdziła Anna Moskwa.

Gaz- System informował, że planuje umiejscowienie w rejonie Gdańska pływającej jednostki FSRU (ang. Floating Storage Regasification Unit), zdolnej do wyładunku LNG, procesowego składowania i regazyfikacji LNG, a także do świadczenia usług dodatkowych. Terminal FSRU mógłby być przystosowany do prowadzenia regazyfikacji na poziomie odpowiadającym około 6,1 mld m sześc. paliwa gazowego rocznie – podała spółka. 

źródło PAP/ fot.burckhardtcompression

Zobacz podobne

Spotkanie z gigantem. AIDAmar płynie do Gdyni

BS

Hiszpania/ U wybrzeży Kadyksu ograniczono żeglugę ze względu na ataki orek

KM

Polsko-węgierskie rozmowy o Pakiecie Mobilności i szlaku Via Carpatia

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie