Japonia testuje gigantyczną maszynę która waży 330 ton i potrafi produkować energię z prądów morskich. Ma ona zostać przytwierdzona do dna oceanicznego na wschodnim wybrzeżu Japonii, w miejscu, gdzie występują jedne z najsilniejszych na świecie prądów morskich. Według naukowców może ona potencjalnie wygenerować nawet 200 gigawatów zielonej energii, a więc około 60 proc. obecnej mocy wytwórczej Japonii.
Nieco ponad rok temu szkocka firma Orbital Marine Power uruchamiała dwumegawatową turbinę pływową na Morzu Północnym. Oczekiwano, że system wygeneruje wystarczającą ilość energii elektrycznej, aby zasilić około 2000 szkockich domów i zrównoważyć 2200 ton CO2 rocznie.
Turbina o wadze 330 ton jest przeznaczona do pozyskiwania energii z prądów oceanicznych. System składa się z trzech połączonych cylindrycznych kapsuł. Środkowa kapsuła, która znajduje się kilka metrów wyżej niż te po obu stronach, zawiera złącze do nadajnika mocy, a także urządzenie do regulacji pływalności – aby umożliwić układowi poruszanie się na głębszej lub płytszej wodzie, a tym samym czerpanie korzyści z różnic w najsilniejszych miejscach prądu.
Kapsuły po obu stronach mają łopatki turbiny na jednym końcu o długości ok 11 m i obracają się w przeciwnych kierunkach, aby ustabilizować pozycję generatora pod wodą.
Turbina zostanie zakotwiczona w dnie morza na głębokości 30-50 metrów. Cały system będzie położony wzdłuż prądu Kuroshio, jednego z największych prądów oceanicznych na świecie. Zaczyna się na wschód od Filipin i płynie na północny wschód przez Tajwan i Japonię.
Prąd płynie z prędkością 1-1,5 metra na sekundę, a okres próbny Kairyu pokazał, że system turbiny pływowej może stale generować 100 kW mocy (50 na jedną turbinę) przy prędkości przepływu 3 węzłów (czyli około 3,45 mil morskich na godzinę). Ponieważ prądy oceaniczne nie zmieniają zbytnio prędkości ani kierunku, systemy takie jak Kairyu mogą generować energię przez około 70 procent czasu w porównaniu z bardziej nieciągłymi źródłami, takimi jak wiatr na lądzie czy słońce.
źródło media, https://polskiprzemysl.com.pl// Fot. IHI Corporation