Polski Portal Morski
Aktualności Edukacja Stocznie

PGZ Stocznia Wojenna rozwija współpracę z Politechniką Gdańską

Na Politechnice Gdańskiej odbyło się spotkanie, które jest pokłosiem zawartej w lipcu ramowej umowy współpracy pomiędzy PGZ Stocznią Wojenną i Politechniką Gdańską. O konkretnych zamówieniach, które będą mogły być realizowane przez specjalistów Centrum Technologii Bezpieczeństwa i ObronnoścPG rozmawiali Paweł Lulewicz, prezes PGZ Stoczni Wojennej oraz prof. Krzysztof Wilde, rektor PG.

Politechnika Gdańska od wielu lat współpracuje z Marynarką Wojenną RP i Polską Grupą Zbrojeniową na rzecz polskiego przemysłu zbrojeniowego. W lipcu pomiędzy PG a PGZ Stocznią Wojenną zawarta została umowa ramowa, która stanowi kolejny krok w usprawnianiu współpracy w zakresie realizacji projektów na rzecz Marynarki Wojennej RP. Natomiast 8 sierpnia na PG odbyło się spotkanie, podczas którego omawiano szczegóły zakresu tej współpracy.

– Umowa zapewnia Stoczni bezproblemowy dostęp do oferowanych przez CTBiO zaawansowanych systemów i urządzeń, takich jak systemy hydroakustyki, biernej ochrony okrętów czy sonarów. Już teraz są one bardzo istotne dla naszej działalności na rzecz Marynarki Wojennej RP, a ich znaczenie będzie rosnąć niemal z każdym nowym projektem – czy to modernizacyjnym, czy budową nowych jednostek – podkreślił Paweł Lulewicz, prezes PGZ Stoczni Wojennej.

– Politechnice Gdańskiej bardzo zależy na aktywnym wspieraniu rozwoju polskiego przemysłu zbrojeniowego. Umowa, którą podpisaliśmy zacieśnia naszą współpracę partnerami w tym obszarze i z pewnością zwiększy jej efektywność. Dziś rozmawialiśmy już o konkretnych zamówieniach, które nasi specjaliści z Centrum Technologii Bezpieczeństwa i Obronności będą w stanie zrealizować w ramach zamówień na bazie zawartej umowy ramowej – powiedział prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej.

Obecnie PGZ Stocznia Wojenna realizuje szereg projektów w zakresie budowy, remontów, serwisów i napraw okrętów. W lipcu 2021 r. podpisana została umowa na dostawę trzech fregat dla MW RP w ramach programu „Miecznik”. Nie tak dawno, bo 24 czerwca, zawarto umowę na naprawy główne i dokowe trzech trałowców projektu 207 – ORP Necko, ORP Nakło oraz ORP Mamry.

–  Z uwagi na ścisłą i wieloletnią współpracę PGZ Stoczni Wojennej oraz Politechniki Gdańskiej zawarta umowa z pewnością ułatwi realizację usług i dostaw związanych z kontraktami realizowanych przez naszego partnera – dodał Paweł Zariczny, dyrektor CTBiO PG.

źródło PGZ SW/ fot. Wikipedia,Apienkos

Zobacz podobne

Minister Moskwa: w żadnej z próbek wody z Odry nie wykryto toksyn

BS

W Tczewie pokazano skrzynię z zatopionego w 1945 r. statku „Karlsruhe”

KM

Prace przy pogłębianiu toru wodnego są już prawie zakończone

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie