Polski Portal Morski
Aktualności Środowisko

Skażenie Odry. W województwie zachodniopomorskim nie zaobserwowano śniętych ryb ani obecności mezytylenu

Do środy na odcinku od południowej granicy województwa do ujścia Odry nie zaobserwowano śniętych ryb – poinformowało w środę biuro prasowe wojewody zachodniopomorskiego. W pobranych próbkach wody nie stwierdzono też obecności mezytylenu.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu bada sprawę śniętych ryb w Odrze od chwili otrzymania pierwszego zgłoszenia pod koniec lipca. Śnięte ryby zaobserwowano m.in. w okolicach Oławy i Wrocławia. Wędkarze wyłowili ich co najmniej kilka ton.

Pod koniec lipca pobrane zostały próby wody w trzech punktach Odry: poniżej Jazu Lipki, na wysokości ul. Na Grobli w Oławie oraz na wysokości miejscowości Łany. Na podstawie pomiarów nie potwierdzono odtlenienia wody w rzece, czyli tzw. przyduchy.

Natomiast wysoki poziom tlenu w wodzie odbiegający od typowych stężeń tlenu w okresie letnim, czyli w warunkach wysokich temperatur oraz niskich stanów wód, brak zakwitu w wodzie, wysoka temperatura wody, wskazywało na jego nienaturalne pochodzenie. Możliwe, że do wody przedostała się substancja o właściwościach silnie utleniających, z której w wyniku reakcji zachodzących w wodzie uwalnia się tlen – informował wcześniej WIOŚ. W dwóch punktach stwierdzono też występowanie mezytylenu, substancji o działaniu toksycznym na organizmy wodne.

Stan wody w Odrze na terenie województwa zachodniopomorskiego jest monitorowany przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Szczecinie na odcinku od południowej granicy województwa zachodniopomorskiego do ujścia Odry.

W poniedziałek (8.08.2022 r.) pobrane zostały kolejne próbki, by sprawdzić stan wody w Odrze. Stwierdzono wysoką zawartość tlenu w wodzie w punkcie poboru próbek w Widuchowej. Trwają analizy chemiczne pobranych próbek” – podano w komunikacie.

Jak zaznaczono, do środy na monitorowanym odcinku Odry „nie zaobserwowano obecności śniętych ryb, w żadnej z badanych próbek nie stwierdzono obecności mezytylenu”. „Nie zidentyfikowano żadnej substancji, która mogła być przyczyną śnięcia ryb, jednak wysoka zawartość tlenu w pobranych próbkach może wskazywać na obecność substancji utleniającej w wodzie” – wskazano.

Zaznaczono, że pobierane są kolejne próbki wód Odry z miejsc wytypowanych, trwają także badania laboratoryjne wykonywane przez Centralne Laboratorium Badawcze Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Jak wskazano, „rekomenduje się powstrzymanie od korzystania z Odry w celach wędkarskich i rekreacyjnych do czasu ustąpienia zagrożenia”.

Pod koniec lipca br. doszło do znacznego śnięcia ryb w górnym biegu Odry. Pierwsze zgłoszenie inspektorzy WIOŚ we Wrocławiu otrzymali 28 lipca.

Inspektorat Ochrony Środowiska oraz Wody Polskie stale monitorują sytuację na Odrze w związku ze zjawiskiem śniecia ryb – przekazali w środę przedstawiciele obu instytucji. Dodali, że prowadzone są analizy, jaka substancja jest za to odpowiedzialna.

Wiceszefowa GIOŚ Magda Gosk zapewniła, że służby środowiskowe monitorują sytuację na Odrze od momentu pierwszych sygnałów dotyczących śnięcia ryb. Zapewniła, że działania prowadzone są na obszarze pięciu województw, przez które przepływa Odra. Dodała, że zjawisko śnięcia ryb zaobserwowano w dwóch województwach – dolnośląskim i lubuskim.

Przekazała ponadto, że Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska we Wrocławiu złożył zawiadomienie do prokuratury w sprawie śniętych ryb w Odrze. „Piony zwalczania przestępczości środowiskowej Inspekcji Ochrony Środowiska prowadzą analizy, żeby ocenić, co może być źródłem takiego stanu rzeczy” – podkreśliła.

Źródło: PAP Fot.: EastNews

Zobacz podobne

Będzie nowy most na Sanie

PL

Zachodniopomorska ekologia na wystawie w Europarlamencie

PL

Wielki wycieczkowiec w szczecińskim porcie

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie