Polski Portal Morski
Aktualności

Niszczyciel min Albatros stacjonuje w Gdyni już na stałe

Jak już informowaliśmy w piątek Marynarka Wojenna odebrała ze stoczni Remontowa Shipbuliding w Gdańsku drugi niszczyciel min projektu 258 o nazwie Albatros. W środę okręt po raz pierwszy jako własność Marynarki Wojennej wszedł do swojego portu macierzystego jakim jest Gdynia.

Na Albatrosie niedługo zostanie podniesiona bandera wojenna i będzie pełnoprawnym Okrętem Rzeczpospolitej Polskiej czyli ORP. Otrzymał on już numer taktyczny 602 i wejdzie w skład 13.Dywizjonu Trałowców im. adm. floty Andrzeja Karwety w Gdyni, należącego do 8.Flotylli Obrony Wybrzeża im. wiceadm. Kazimierza Porębskiego w Świnoujściu.

Na razie na pokładzie dziobowym Albatros nie ma jeszcze okrętowego systemu uzbrojenia czyli OSU-35K z armatą kalibru 35 mm. Prawdopodobnie zostanie on zainstalowany dopiero jesienią tego roku.

Po wielu latach przygotowań i prac koncepcyjnych 23 września 2013 roku podpisano umowę na budowę prototypu 258/1 z opcją na dwie seryjne jednostki. Prototyp, który otrzymał nazwę ORP Kormoran (601) uroczyście wcielono do 13.Dywizjonu Trałowców w Gdyni i podniesiono na nim banderę 28 listopada 2017 roku. Niecały miesiąc później podpisano kolejną umowę na dwa seryjne okręty i pakiet wsparcia logistycznego dla całej trójki.

Pierwotna umowa na nie opiewała na kwotę 1,186 mld zł brutto i zakładała przekazanie zamawiającymi jednostki 258/2 w lutym 2021 roku, a jednostki 258/3 w grudniu 2021 roku. W trakcie ich budowy wprowadzono szereg zmian wynikających z badań eksploatacyjno-wojskowych prototypu. W wyniku negocjacji 14 sierpnia 2020 roku podpisano kolejny aneks, zwiększający cenę budowy dwóch seryjnych okrętów o 115 mln zł brutto do 1,39 mld zł. Ostatecznie obie jednostki są oddawane do służby odpowiednio w sierpniu i listopadzie br. W czerwcu br. MON zamówił trzy kolejne okręty, z terminem dostaw 2026-2027, za kwotę niemal 2,5 mld zł brutto. Serię niszczycieli min buduje konsorcjum pod wodzą Remontowa Shipbuilding w Gdańsku, z niewielkim udziałem Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej w Gdyni i PGZ Stoczni Wojennej w Gdyni.

Źródło: https://defence24.pl/sily-zbrojne/niszczyciel-min-albatros-stacjonuje-w-gdyni-juz-na-stale-foto

Fot.: archiwum

Zobacz podobne

Po trzech kwartałach 2022 – porty Szczecin i Świnoujście z dodatnim wynikiem operacyjnym

KM

Nowe nabrzeże na terminalu promowym w Świnoujściu ułatwi życie przewoźnikom drogowym

PL

Z ukraińskich portów wypłynęło siedem statków z 290 tys. ton żywności

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie