Pprojekt „Polimery Police” realizowany przez Grupę Azoty Polyolefins obejmuje dwa główne procesy technologiczne tj. odwodornienie propanu do propylenu i polimeryzację propylenu do polipropylenu.Aktualnie postęp realizacji projektu wynosi już ponad 95 procent. Uruchomienie inwestycji ma odbyć się w 2023 roku.
Zamontowane i dostarczone zostały już wszystkie najważniejsze urządzenia. Zakończenie testów integralności zaplanowane jest na sierpień 2023 roku. Według obecnie obowiązującego harmonogramu to też moment, kiedy instalacja będzie gotowa do rozpoczęcia pracy komercyjnej. Samo rozpoczęcie produkcji ma się jednak rozpocząć na etapie rozruchu instalacji.
Wszystko idzie zgodnie z planem, nie mamy żadnych opóźnień względem harmonogramu, który założyliśmy – mówił Grzegorz Kądzielawski, wiceprezes zarządu Grupy Azoty.
Przypomnijmy, w ramach projektu Polimery Police wybudowany zostanie zintegrowany kompleks petrochemiczny, w którego skład wejdzie: instalacja do produkcji propylenu metodą odwodornienia propanu i instalacja do produkcji propylenu o mocy produkcyjnej do 437 tysięcy ton rocznie, a także gazoport i terminal przeładunkowo-magazynowy, zapewniający możliwość pozyskania drogą morską niezbędnych produktów.
W ostatnim czasie przedstawiciele powiatu polickiego oraz gminy Police odwieedzili plac budowy kompleksu chemicznego w Policach. Zaprezentowany został postęp prac na terenach podprojektów: terminalu przeładunkowo – magazynowego, a także instalacji do odwodornienia propanu PDH oraz instalacji do produkcji polipropylenu PP.
źródło/ fot. /mat. filmowy Grupa Azoty