Polski Portal Morski
Aktualności

Wiceszef MSZ o sytuacji na Odrze: postawiliśmy 29 zapór, po niemieckiej powstały 3

Po polskiej stronie postawiliśmy już w tej chwil 29 zapór, na których są wyławiane ryby, po stronie niemieckiej, mimo że prosimy, żeby te zapory powstawały, powstały jak na razie 3 zapory – oświadczył w poniedziałek wiceszef polskiego MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.

Wiceszef MSZ w Programie Trzecim Polskiego Radia w związku z sytuacją na Odrze został zapytany o współpracę ze stroną niemiecką.

Szynkowski vel Sęk wskazał, że koordynacja działań i wymiana informacji od 11 sierpnia następuje.

Byliśmy zaskoczeni tym, że strona niemiecka zgłaszała jakieś pretensje dotyczące tego, że rzekomo wcześniej nie dostała informacji o wysokim zasoleniu Odry; już dziś wiemy, że miała te informacje nie tylko w pierwszych dniach sierpnia, ale jak pokazują analizy, zdjęcia satelitarne, te informacje mogła mieć już w końcowych dniach lipca – powiedział.

To, że występował jakiś problem, który prawdopodobnie służby i po jednej, i po drugiej stronie granicy zdefiniowały pierwotnie jako problem lokalny, a później okazało się, że to nie jest tylko problem lokalny; też z tego wynikała decyzja premiera Mateusza Morawieckiego, który zwolnił dwóch wysokiej rangi urzędników za to, że przepływ informacji był niewystarczająco szybki – uważa Szynkowski vel Sęk.

Według niego później został stworzony pilnie sztab kryzysowy i podjęto działania wielkoskalowe.

Tutaj rzeczywiście powstaje pytanie, dlaczego skoro po polskiej stronie możemy postawić już w tej chwili 29 zapór, na których są wyławiane ryby, to po stronie niemieckiej, mimo że prosimy, żeby te zapory powstawały, to powstały jak na razie 3 zapory – powiedział wiceszef polskiej dyplomacji.

Oferujemy cały czas to, że możemy wypożyczyć te tamy, możemy je sami postawić – nasi strażacy – mówił Szynkowski vel Sęk.

Pomór ryb w Odrze obserwowany był od końca lipca na odcinku od Oławy w dół, martwe ryby zaobserwowano również m.in. w okolicach Wrocławia. Zakaz wstępu do Odry został wprowadzony w województwach: zachodniopomorskim, lubuskim i dolnośląskim. Sprawą zanieczyszczenia Odry z zawiadomienia Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska (WIOŚ) zajmie się Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu.

Źródło: PAP

Zobacz podobne

Rekomendacje Rady OZE Konfederacji Lewiatan dotyczące OZE, w tym offshore wind

Autor

31. w tym roku dostawa LNG dotarła do Terminalu LNG w Świnoujściu

KM

Zakończenie praktyk morskich na ORP Wodnik

MZ

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie