Polski Portal Morski
Aktualności Porty

Do portu w Kłajpedzie wpłynął amerykański okręt desantowy USS Kearsarge

Do portu w Kłajpedzie wpłynął okręt desantowy Stanów Zjednoczonych typu Wasp – USS Kearsarge. Minister obrony Arvydas Anuszauskas oświadczył, że ta wizyta największego w historii amerykańskiego okrętu wojennego na Litwie świadczy o przywództwie USA w zapewnianiu bezpieczeństwa w regionie bałtyckim.

„Obecność okrętu tutaj, w porcie w Kłajpedzie, w czasie, gdy trwa przerażająca agresja Rosji przeciwko narodowi Ukrainy, pokazuje determinację i przywództwo Stanów Zjednoczonych w zapewnianiu bezpieczeństwa w regionie bałtyckim i oczywiście na samym Morzu Bałtyckim” – powiedział w poniedziałek minister dziennikarzom na pokładzie amerykańskiego okrętu.

Minister, wskazując na „zmieniającą się sytuację bezpieczeństwa wokół nas na wschodniej granicy NATO” i rosnące „zagrożenia dla całego demokratycznego świata”, podkreślił, że demonstracja gotowości „obrony każdego centymetra terytorium państw członkowskich NATO jest bardzo ważna dla Litwy i jej mieszkańców”.

Według ambasadora USA na Litwie Roberta Stuarta Gilchrista, amerykański okręt przebywa na Bałtyku od kilku miesięcy, brał udział w ćwiczeniach Baltops i demonstruje wcielanie w życie stanowiska wzmocnienia bezpieczeństwa regionu, wyrażonego na szczycie NATO w Madrycie.

„Nasze zaangażowanie i zaangażowanie NATO dotyczy nie tylko obszaru lądowego, ale także Morza Bałtyckiego, które jest głównym korytarzem handlu, żeglugi i obrony” – powiedział dyplomata.

Okręt desantowy klasy Wasp USS Kearsarge jest okrętem flagowym 22. Morskiej Jednostki Ekspedycyjnej USA. Statek ma 257 metrów długości i 60 metrów szerokości, może poruszać się z prędkością 22 węzłów (41 km/h). Okręt jest uzbrojony w standardowe dla klasy Wasp uzbrojenie wielozadaniowego amfibijnego okrętu szturmowego. Załoga statku liczy ponad 2 000 osób, ale na pokładzie przebywa jednocześnie do 1 500 jej członków.

USS Kearsarge został zaprojektowany tak, aby pomieścić poduszkowce do szybkiego przemieszczania oddziałów oraz samoloty uderzeniowe AV-8B Harrier do bliskiego wsparcia lotniczego sił uderzeniowych. Ponadto może przenosić do 26 helikopterów US Navy.

źródło PAP/ Fot. Twitter/Ministerstwo Obrony Litwy

Zobacz podobne

100-lecie budowy Portu Tymczasowego w Gdyni

AB

Promocja książki o Stoczni Gdańskiej. Jarosław Sellin: to nie tylko zakład, lecz miejsce-symbol

AZ

Pora zrozumieć, że polski wiatr da nam niezależność energetyczną od Rosji

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie