Polski Portal Morski
Aktualności

Kanada chce pomóc Europie z dostawami gazu LNG, problemem infrastruktura

Kanada analizuje możliwości dostaw gazu LNG do Europy, wyzwaniem jest infrastruktura, ale docelowo współpraca będzie dotyczyć dostaw wodoru – oświadczył w poniedziałek na konferencji prasowej w Montrealu premier Justin Trudeau.

Podczas wspólnej konferencji prasowej z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem, który składa wizytę w Kanadzie, Trudeau powiedział, że Kanada „chce pomóc w krótkim terminie”, a wcześniej nie było „logicznych i uzasadnionych ekonomicznie” planów biznesowych w sprawie eksportu gazu skroplonego do Niemiec. Obecnie, dodał, „jest nowy kontekst”, ale zwrócił uwagę na brak terminali na wschodnim wybrzeżu Kanady.

Ukraiński Naftogaz poparł zamiary Niemiec zakupu LNG z Kanady – podał w niedzielę Reuters, przypominając, że Naftogaz wcześniej w tym roku podpisał porozumienie z kanadyjskim Symbio Infrastructure w sprawie dostaw LNG.

Trudeau dodał, że w krótkim terminie Europa będzie zmniejszać swoją zależność od dostaw rosyjskiego gazu, natomiast w średnim i długim terminie tak Kanada, jak Europa przechodzić będą na odnawialne źródła energii, takie jak wodór.

Scholz podkreślił, że Niemcy szukają nowych źródeł dostaw i budują niezbędną infrastukturę, ale „zielony wodór (produkowany z wody – PAP), to musi wydarzyć się szybko”. Kanclerz Niemiec wskazał też na cel, jakim jest dekarbonizacja gospodarki i przejście na wykorzystywanie źródeł zasilania innych niż paliwa kopalne.

W tym kontekście obaj politycy wspomnieli o rozmowach w sprawie dostępu do kanadyjskich zasobów pierwiastków ziem rzadkich. We wtorek ma dojść do podpisania porozumienia (memorandum of understanding) z Volkswagenem i Mercedes-Benz Group AD w sprawie dostaw minerałów krytycznych takich jak nikiel, lit i kobalt, używanych do produkcji samochodów elektrycznych – podał w poniedziałek Reuters.

Również we wtorek Kanada i Niemcy mają podpisać porozumienie w sprawie współpracy przy budowie instalacji produkcji wodoru w Nowej Fundlandii i eksportu do Niemiec.

Źródło: PAP Fot.: Reuters

Zobacz podobne

Nowelizacja ustawy o bezpieczeństwie morskim: Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej negatywnie o poprawkach Senatu

KM

252. dostawa gazu do Terminala LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu

AB

101 lat temu powstała Stocznia Marynarki Wojennej

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie