Polski Portal Morski
Aktualności Ważne

PGNiG opatentowało wynalazek – mobilny układ do pobierania próbek LNG

Spółka PGNiG opatentowała unikatowe w skali europejskiej urządzenie do pobierania próbek skroplonego gazu ziemnego. Dzięki wynalazkowi możliwa będzie pełniejsza kontrola i badanie jakości ładunków LNG m.in. transportowanych do Polski. Wcześniej, w przypadku cystern przywożonych zza granicy, takiej możliwości nie było. Jest to sukces pracowników PGNiG i wkład w rozwijanie obszaru pomiarowo-badawczego.

– Ogromnym wyzwaniem technologicznym, w zakresie badań jakości LNG, jest efektywne pobieranie w pełni reprezentatywnych próbek tego paliwa o temperaturze ok. -160°C. Początkowo planowaliśmy zakup takiego mobilnego urządzenia na rynku, jednak okazało się, że taka instalacja po prostu nie była dostępna komercyjnie i dlatego w 2017 roku uruchomiliśmy własny projekt w tym zakresie – mówi Arkadiusz Sekściński, Wiceprezes Zarządu ds. Rozwoju PGNiG SA.

Projekt badawczy został zrealizowany przez pracowników Centralnego Laboratorium Pomiarowo Badawczego PGNiG. Prace zakończono w roku 2020 i wtedy zgłoszono wynalazek do opatentowania. W lipcu 2022 r. PGNiG uzyskało patent, udzielony przez Urząd Patentowy RP, na wynalazek o nazwie: Mobilny układ do pobierania próbek skroplonego gazu ziemnego LNG z ciśnieniowych zbiorników oraz sposób pobierania próbek skroplonego gazu ziemnego LNG z ciśnieniowych zbiorników. Twórcami wynalazku są: Paweł Haudek, Grzegorz Maciejewski i Rafał Winkler.

Finalnym produktem kilkuletniej pracy badawczej i konstrukcyjnej jest urządzenie do poboru próbki LNG w celu określenia jakości i czystości tego produktu. Zbudowano instalację, którą można łatwo transportować, a dzięki temu pobierać próbki LNG w każdym miejscu w Polsce. Sposób ich pobrania zapewnia pełną reprezentatywność, a zastosowana technologia umożliwia pobieranie próbek zarówno z cysterny, jak i z instalacji tankowania zbiorników LNG. Wynalazek daje również możliwość analiz on-line.

– Ten wynalazek to przede wszystkim owoc wiedzy inżynierskiej, dzięki której zastosowaliśmy unikatowe rozwiązania technologiczne. To efekt wykorzystania kompetencji i kilkuletnich wysiłków badawczych pracowników Centralnego Laboratorium Pomiarowo Badawczego  PGNiG. Jest bezsprzecznym sukcesem naszych innowatorów i przyczyni się do stałego podnoszenia jakości świadczonych usług w zakresie dostaw LNG, a uzyskana ochrona patentowa otwiera nam drogę do komercjalizacji wynalazku – dodaje Arkadiusz Sekściński, Wiceprezes Zarządu ds. Rozwoju PGNiG SA.

Instalacja może mieć szerokie zastosowanie do badania jakości LNG z cystern, układów tankowania na stacjach regazyfikacji LNG, LNG stosowanego do napędu pojazdów (po odpowiednim dostosowaniu dystrybutorów), BioLNG wytwarzanego w miejscu jego powstawania i dostarczania, efektu starzenia się LNG w czasie transportu kołowego. Instalacja może również służyć do pobierania próbek innych cieczy kriogenicznych o temperaturze wrzenia do ok. -196°C.

Źródło: PGNiG Fot.: Polskie LNG

Zobacz podobne

Gdynianin bojerowym wicemistrzem Świata i Europy

KM

Międzynarodowe manewry „Breeze 2023”

PL

Wykonano już ok. 80 proc. dostaw kluczowych elementów dla budowanego w PKN Orlen kompleksu Olefin III

PL

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie