Polski Portal Morski
Aktualności

Portugalia/ Rząd szacuje koszt budowy gazociągu do Europy Środkowej na 244 mln euro

Rząd Portugalii szacuje koszt budowy gazociągu, którym można byłoby transportować surowiec z tego kraju do Europy Środkowej, na co najmniej 244 mln euro – podała telewizja CNN Portugal w oparciu o studia prowadzone przez gabinet Antonio Costy.

Gazociąg biegnący do Hiszpanii miałby zostać powiązany z portem w Sines, na zachodnim wybrzeżu Portugalii, gdzie zlokalizowane są magazyny ciekłego gazu ziemnego (LNG) dostarczanego metanowcami m.in. z USA i Kataru.

Telewizja CNN Portugal powołała się na szacunki rządu Antonio Costy, że zgodnie z którymi koszt inwestycji wyniesie co najmniej 244 mln euro.

Ze wstępnych planów portugalskiego rządu wynika, że nowy gazociąg zostałby zintegrowany z biegnącą przez Pireneje linią Midcat. Budową tego połączenia na granicy hiszpańsko-francuskiej zainteresowana jest Komisja Europejska.

Projekt powiązania gazociągu do Hiszpanii z portem w Sines, jak przypomniał lizboński tygodnik „Expresso”, odżył wraz z wojną na Ukrainie i koniecznością znalezienia innych niż rosyjskie źródeł zaopatrzenia w gaz ziemny państw UE. Stołeczna gazeta odnotowała, że projekt ten był już w planach portugalskiego rządu w 2009 r., ale nigdy nie doszedł do skutku z powodu wysokich kosztów inwestycji.

Tygodnik „Expresso” ocenił, że obecny koszt przedsięwzięcia to około 350 mln euro.

źródło PAP/ fot.Shutterstock

Zobacz podobne

Polskie przedsiębiorstwa w europejskich programach obronnych

BS

953 metry – taką długość ma tunel drążony pod Świną

BS

Kanał Żeglugowy przez Mierzeję i Zalew Wiślany: rusza III etap

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie