Polski Portal Morski
Aktualności

42. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych. „Władza bała się strajków” 

W Morskiej Stoczni Remontowej „Gryfia” odbyły się uroczystości z okazji 42. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. Komunistyczne władze podpisały porozumienie ze strajkującymi w Stoczni Szczecińskiej, na których czele stał Marian Jurczyk. Było to jedno z porozumień, kończących falę strajków w sierpniu 1980 roku.

Walczyliśmy o lepszą przyszłość – mówił Wojciech Osman przewodniczący Zarządu Regionu Zachodniopomorskiego NSZZ Solidarność 80′.

– Ludzka godność miała swój moment również w sierpniu 1980 roku, kiedy rodziła się „Solidarność”, wielomilionowa rzesza ludzi. Świat pracy w Polsce wreszcie postawił się ówczesnej władzy, chcąc żyć godnie – powiedział Osman.

Komunistyczna władza bała się sierpniowych strajków – podkreślił ich uczestnik Ryszard Barkowski.

– To było spontaniczne i ogromne. Dosłownie, jedynie dwie osoby, nie brały udziału w strajku w stoczni, która łącznie ze szkołą przyzakładową liczyła 5 tysięcy osób. To była potężna liczba – zaznaczył Barkowski. 

Strajk sierpniowy w Szczecinie trwał od 18 sierpnia. Wśród 36 postulatów, strajkujący domagali się m.in. wolnych związków zawodowych, podwyżki płac o 2000 złotych, wolnych sobót, transmisji mszy świętej w radiu i telewizji, nierepresjonowania przywódców strajku, emerytury w wysokości 3000 złotych, a także 3-letnich płatnych urlopów macierzyńskich.

Źródło: Radio Szczecin

Zobacz podobne

Media: kanclerz Scholz koryguje kurs wobec Nord Stream 2

BS

Rosyjska Flota Pacyfiku wyszła w morze

BS

Ministrowie obrony państw nordyckich i bałtyckich: Gotlandiakluczowa dla regionu

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie