Polski Portal Morski
Aktualności Offshore Porty

Powstał Komitet Sterujący dla budowy terminala offshore w Gdańsku

Prezes Rady Ministrów powołał Komitet Sterujący dla terminala instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych w Porcie Gdańsk. Powstanie tego Komitetu ma zapewnić terminowe powstanie terminalu. Jest to jeden z najważniejszych organów stworzonych dla polskiego offshore.

Decyzja o przeniesieniu terminalu instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych do Gdańska zapadała wiosną tego roku. Na początku sierpnia premier podpisał zarządzenie o powstaniu komitetu sterującego, którego głównym zadaniem ma być monitorowanie budowy przyszłego terminalu.

Port Gdańsk ma zostać specjalnie rozbudowany na potrzeby sektora offshore. Zgodnie z planami ma się ona zakończyć w 2025 roku, gdy najbardziej zaawansowane polskie projekty wejdą w fazę realizacji. Port instalacyjny jest bardzo ważny dla przyszłych farm wiatrowych na południowym Bałtyku, ale będzie istotny również dla rozwoju sektora stoczniowego, portowego i logistycznego.

W rozporządzeniu opublikowanym 11 sierpnia jako zadanie kKomitetu przedstawiono: „monitorowanie działań podmiotów zaangażowanych w proces budowy terminala instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych w morskim Porcie Gdańsk oraz opracowywanie propozycji działań w zakresie budowy”.

W skład komitetu oprócz przedstawicieli rządu, w tym Ministerstwa Infrastruktury i Obrony Narodowej, wejdą także Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni, Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska, Wojewoda Pomorski oraz zarząd portu w Gdańsku. Do komitetu, na prawach doradczych, mają także wejść zewnętrzni eksperci, w tym członkowie konsorcjum naukowego „Nauka dla morza”.

źródło media, https://dziennikustaw.gov.pl/ / fot. Port Gdańsk

Zobacz podobne

Jest wniosek o ustalenie lokalizacji elektrowni jądrowej

KM

Ekologiczna farba najskuteczniej chroni statki i łodzie

BS

Uzbrojeni porywacze opuścili tankowiec Asphalt Princess

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie