Polski Portal Morski
Aktualności Offshore Porty

Powstał Komitet Sterujący dla budowy terminala offshore w Gdańsku

Prezes Rady Ministrów powołał Komitet Sterujący dla terminala instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych w Porcie Gdańsk. Powstanie tego Komitetu ma zapewnić terminowe powstanie terminalu. Jest to jeden z najważniejszych organów stworzonych dla polskiego offshore.

Decyzja o przeniesieniu terminalu instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych do Gdańska zapadała wiosną tego roku. Na początku sierpnia premier podpisał zarządzenie o powstaniu komitetu sterującego, którego głównym zadaniem ma być monitorowanie budowy przyszłego terminalu.

Port Gdańsk ma zostać specjalnie rozbudowany na potrzeby sektora offshore. Zgodnie z planami ma się ona zakończyć w 2025 roku, gdy najbardziej zaawansowane polskie projekty wejdą w fazę realizacji. Port instalacyjny jest bardzo ważny dla przyszłych farm wiatrowych na południowym Bałtyku, ale będzie istotny również dla rozwoju sektora stoczniowego, portowego i logistycznego.

W rozporządzeniu opublikowanym 11 sierpnia jako zadanie kKomitetu przedstawiono: „monitorowanie działań podmiotów zaangażowanych w proces budowy terminala instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych w morskim Porcie Gdańsk oraz opracowywanie propozycji działań w zakresie budowy”.

W skład komitetu oprócz przedstawicieli rządu, w tym Ministerstwa Infrastruktury i Obrony Narodowej, wejdą także Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni, Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska, Wojewoda Pomorski oraz zarząd portu w Gdańsku. Do komitetu, na prawach doradczych, mają także wejść zewnętrzni eksperci, w tym członkowie konsorcjum naukowego „Nauka dla morza”.

źródło media, https://dziennikustaw.gov.pl/ / fot. Port Gdańsk

Zobacz podobne

Pierwsza po Brexicie dostawa ryb do Portu w Gdańsku

KD

Inwestycje przeciwpowodziowe na Wiśle i Sanie zakończone

Autor

Equinor i Polenergia z umowami na fundamenty morskich farm wiatrowych Bałtyk II i III

PL

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie