Polski Portal Morski
Aktualności

Modernizacja Orkanów

29 sierpnia rzecznik prasowy Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, ppłk Marek Chmiel, w odpowiedzi na pytania redakcji Zespołu Badań i Analiz Militarnych poinformował o szczegółach programu modernizacji trzech okrętów rakietowych typu Orkan eksploatowanych przez Marynarkę Wojenną.


Zgodnie z upublicznionymi informacjami, umowa została podpisana 19 lipca bieżącego roku i przy jej zawarciu zastosowano bezprzetargową procedurę PIBP (podstawowego interesu bezpieczeństwa państwa). Wykonawcą prac będzie, należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A., PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o. – termin realizacji całej umowy planowany jest na lata 2022-2026. Z uwagi na charakter zadania, wartość umowy nie podlega podania do publicznej informacji, natomiast nieoficjalne źródła zbliżone do MON wskazują, że jest ona „znaczna”. Według części danych, pierwszy okręt trafi do stoczni we wrześniu.

Zgodnie z odpowiedzią IWSZ, okręty przejdą modyfikacje oraz naprawy główne i dokowe – wśród wskazywanych dotychczas elementów programu wymieniano m.in. gruntowną przebudowę siłowni, gdzie miałyby trafić jednostki napędowe produkcji zachodniej. Nie zostało to jednak potwierdzone przez rzecznika prasowego. W przeciwieństwie do wcześniejszych, nieoficjalnych informacji – prace mają obejmować modernizację wszystkich trzech okrętów typu Orkan.

Dla całej trójki to kolejne rozległe prace stoczniowe. W ramach zapoczątkowanego w 2001 roku programu Żeglarek cała trójka została dozbrojona w pociski przeciwokrętowe Saab RBS-15 Mk3. Dodatkowo przeszły modyfikację wyposażenia elektronicznego. Dzięki kolejnym pracom, ich eksploatacja zostanie wydłużona, najprawdopodobniej do momentu wcielenia do służby fregat programu Miecznik.

źródłohttp://www.zbiam.pl / fot. Wikipedia/ Konflikty.pl

Zobacz podobne

Przepisy chroniące spółki portowe przed obcym przejęciem zostały przyjęte

KM

Sri Lanka/ „The Guardian”: katastrofa ekologiczna, plaże pokryte mikrodrobinami plastiku

MZ

Wycieczkowiec Hamburg w Porcie Gdańsk

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie