Polski Portal Morski
Aktualności Edukacja

Akademia zacumowała do portu Politechnika Morska

Dziś szczecińska Akademia Morska stała się Politechniką Morską. Zmiana nazwy jest kolejnym krokiem w rozwoju uczelni, daje większe możliwości w dydaktyce, działalności naukowej, poszerzaniu oferty uczelni, otwieraniu nowych kierunków i ośrodków badawczych.

Zamysł Politechniki Morskiej wyrasta z głęboko zakorzenionej tożsamości morskiej wielu pokoleń kadr wykładowców związanych z licznymi szczecińskimi szkołami morskimi. Świetne wyniki ewaluacji AMS w trzech dyscyplinach potwierdziły wcześniej obrany kierunek na politechnikę.

Magnes na oficerów i inżynierów

Dynamicznie zmieniające się potrzeby rynku wskazują drogę uczelniom, które – by umożliwić swoim absolwentom znalezienie dobrej pracy – muszą wychodzić tym oczekiwaniom naprzeciw. Rozwój jest wpisany w naukę.

– Jako Akademia Morska w Szczecinie zawsze chcieliśmy się rozwijać, sięgać po więcej, jednocześnie nie zapominając o korzeniach i kontynuując tradycje, z których szkolnictwo morskie na Pomorzu Zachodnim słynie od 75 lat. Nowa nazwa otwiera nowe możliwości rozwojowe, a na tym najbardziej nam zależy. Politechnika przyciąga inżynierów, uczelnia morska – oficerów. Przygotowujemy studentów do pracy zarówno na morzu, jak i na lądzie. Nowa nazwa podkreśla tę dwoistość, interdyscyplinarność kształcenia i prowadzonych badań naukowych. Stoimy teraz na dwóch stabilnych, pewnych nogach  mówił JM Rektor Politechniki Morskiej Wojciech Ślączka. 

Podczas uroczystości zmiany nazwy JM Rektor PM otrzymał z rąk wiceministra infrastruktury Marka Gróbarczyka nowy statut uczelni oraz powołanie na rektora Politechniki Morskiej w Szczecinie. Od wicemarszałka samorządu województwa zachodniopomorskiego Stanisława Wziątka JM Rektor otrzymał PM specjalne wyróżnienie – Zachodniopomorskiego Gryfa z bursztynem.

– Ten rejs, który trwał tak długo, dzisiaj zakotwiczył w porcie „Politechnika Morska”To wspaniała chwila, uzyskana w duchu absolutnej współpracy i wspólnych celów. To pokazuje jak istotne jest to, aby realizować zadania ważne i potrzebne w ramach wspólnego porozumienia. Szczególne podziękowania należą się panu rektorowi, który był spiritus movens tego przedsięwzięcia, który doprowadził jak kapitan do tego portu – zaznaczył minister Marek Gróbarczyk.

Politechnika Morska jest zorientowana w swojej ofercie edukacyjnej,  z jednej strony na zaspokajanie potrzeb na średni i wyższy szczebel kadr gospodarki morskiej, a z drugiej – na kształcenie wysoko wykwalifikowanych profesjonalistów w innych branżach (IT, zarządzanie, TSL, mechanika, mechatronika, automatyka, robotyka,) płynnie poruszających się wśród najnowszych osiągnięć technologii cyfrowych i umiejących je implementować w złożonych procesach decyzyjnych, projektowych, produkcyjnych, diagnostycznych i serwisowych.

Politechnika, by móc więcej

Politechnika oznacza także najnowsze rozwiązania technologiczne. Szereg niedawno zrealizowanych i planowanych inwestycji uczelni (nowa siedziba Wydziału Mechanicznego, CEOP, POSRM) i liczne partnerstwa z biznesem będą głęboko rezonowały w przestrzeni gospodarczej Szczecina, regionu i Polski, przyczyniając się do dalszego rozwoju potencjału innowacyjnych rozwiązań naukowych, biznesowych i edukacyjnych w duchu zrównoważonego rozwoju. 

– Teraz z nową nazwą uczelnia będzie jeszcze bardziej wyjątkowa. Idziecie do przodu, jesteście na dobrym kursie, macie dobrego kapitana i znakomitą załogę. Budujecie przyszłość morskiego Szczecina i Pomorza Zachodniego, bo to niezwykle ważne – mówił wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki.

Uczelnia 1 września nie tylko zmieniła nazwę, ale także uruchomiła nowe zaplecze badawczo-dydaktyczne. Uczelnia wzbogaciła się o 5 nowych laboratoriów, w tym o interaktywną pracownię aparatów wysokich napięć, laboratorium interaktywnej nawigacji czy laboratorium telekomunikacji i systemów automatyki. W planach jest powstanie kilku kolejnych laboratoriów, m.in. związanych z morską energetyką wiatrową.

Politechnika Morska jest bezpośrednią kontynuatorką osiągnięć Akademii Morskiej, przejmuje jej wszelkie prawa i obowiązki na zasadzie mechanizmu sukcesji generalnej. Swoje kadencje kontynuować będą w ramach Politechniki rektor, senat, rada i kolegium elektorów. Wraz z nową nazwą uczelni zmienia się także nazwa chóru działającego przy PM. Od 1 września pod dyrekcją dr hab. Sylwii Fabiańczyk-Makuch działa Chór Politechniki Morskiej w Szczecinie.

PMS

Zobacz podobne

Czy miejskie promy po otwarciu tunelu w Świnoujściu znikną?

KM

Na Baleary dotarł amerykański lotniskowiec z 6000 żołnierzy

BS

Trwa wyposażanie największego patrolowca we flocie morskiej Straży Granicznej

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie